Doğankent (Giresun) ilçesi ve yakın çevresinin turizme yönelik rekreasyonel peyzaj potansiyelinin peyzaj planlama ilkeleri doğrultusunda belirlenmesi
Determination of recreational landscape potential in Doğankent town, Giresun and its close surrounding for tourism according to landscape planning principles
- Tez No: 361175
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Turizm, Landscape Architecture, Tourism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma 2011-2014 yılları arasında Doğankent ilçesi ve yakın çevresinde peyzaj planlama ilkeleri doğrultusunda turizm ve rekreasyon potansiyelinin belirlenmesine yönelik olarak yürütülmüştür. Çalışma kapsamında alanın doğal ve kültürel peyzaj envanteri çıkarılarak veri tabanı oluşturulmuştur. Mevcut turizm potansiyelinin ortaya konulabilmesi amacıyla bölgede turizm alanlarının dağılımı, turizm olanakları, turizm altyapısı ve bölgenin sorunları irdelenmiştir. Araştırma kapsamında, çalışma alanının sorunlarını, mevcut kullanımlarını ve potansiyel kullanımlarını belirlemek ve öneriler geliştirebilmek için anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması sonucunda alanın yaylaları, baraj gölü manzaraları ve doğal bitki örtüsü ile dikkat çektiği; alanda turizm faaliyetleri ve turizme yönelik rekreasyon aktiviteleri sırası ile yayla turizmi, festival turizmi, çim kayağı, olta balıkçılığı ve suya dayalı aktiviteler, gelenek görenek turizmi yapılabileceği; kişilerin yaylaları ilk sırada şenliklere katılmak için tercih ettiği, tatil amacı ile gelenlerin 1 haftadan uzun konakladığı, ikinci sırada tatil yapmak için tercih ettiği; tatil süresinin bir haftadan fazla olduğu, en çok tercih edilen rekreasyon alanının Bonyurt Yaylası olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda Doğankent ve yakın çevresinde bulunan doğal ve kültürel kaynak değerleri belirlenmiştir; bu kaynakların aktif kullanılmasını sağlamak amacı ile öneri paftası ve turizm rotası oluşturulmuş; alanın sorunlarına yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between 2011 and 2014 to determine tourism and recreation potential in Doğankent town and its close proximity by considering landscape planning principles. In the scope of the study, inventory of natural and cultural landscape elements and a database were prepared. Distribution of tourism areas, tourism possibilities, touristic infrastructure and regional problems were evaluated to determine present tourism potential. A questionnaire survey was conducted in the study to determine the problems, present and potential use of the study area and offer suggestions. It was stated from the results of questionnaire survey that the study area attracts attention for its highlands, scenes of dam lakes and natural vegetation cover; present tourism activities and touristic recreational activities in the area are highland tourism, festival tourism, turf skiing, angling and water based activities and tourism activities related to local traditions and practices; people prefer highlands the most to attend festivals organised there while in the second row to spend their holiday; visitors coming to spend their holiday in the area accommodate for longer than one week; and the most densely used recreational area is Bonyurt Highland. As the consequence of the study, natural and cultural resource values were determined in Doğankent and its close proximity. A design sheet and touristic route were suggested in the study to use these resources efficiently and solutions were also proposed for the problems of the study area.