Ti-6Al-4V implant malzemesinin yorulma ve fretting yorulması davranışı üzerine ball burnishing mekanik yüzey işleminin etkisi
The improvement of fatigue and fretting fatigue behaviour on ti-6Al-4V implant material by ball burnishing
  1. Tez No: 361174
  2. Yazar: EMRAH MELETLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SADELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Biyomalzemeler insan vücudunda fonksiyonları yerine getirmek için kullanılan doğal ya da yapay malzemelerdir. Bu malzemelerden biri ortopedik implant olarak kullanılan Ti-6Al-4V alaşımıdır. Ortopedik implant malzemesinin performansı fretting yorulmasına maruz kalarak azalabilir. Bazı mekanik yüzey işlemleri fretting yorulma ömrünü arttırabilir. Ball Burnishing (BB) bu işlemlerden bir tanesidir. Ball Burnishing işlemi kolayca uygulanabilen basit bir mekanik yüzey işlemidir. Bu çalışmada, Ti-6Al-4V alaşımının, düz yorulma ve fretting yorulma davranışı üzerine yüzey işleminin etkisini araştırılmıştır. Two-Stage test işlemi eklenerek fretting yorulma numunelerinde çatlak başlangıcının olup olmadığı gözlemlenmiştir.Sonuçlar, BB mekanik yüzey işleminin, düz ve fretting yorulma davranışlarını, önemli derecede arttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Biomaterials used in the human body to implement lost function are natural or artificial materials. Ti-6Al-4V alloy which is used as orthopedic implant is one of these materials. The performance of orthopedic implant material may be compromised when exposed to fretting fatigue loading. Some surface treatment may be used to reduce fretting fatigue damage. Ball Burnishing (BB) is one of treatments. Ball Burnishing process is a simple mechanical surface treatment used commercially. This study investigates the effects of surface treatment on the plain and fretting fatigue properties of Ti-6Al-4V. Additionally, two-stage test is applied to investigate crack initiation of fretting fatigue specimens. The test results showed that Ball burnishing process has positive effect on plain and fretting fatigue behaviour of Ti-6Al-4V implant material.