Elle yük kaldırmanın fuzzy diferansiyel denklemler ile modellenmesi
Modelling manual material handling tasks with fuzzy differential equations
  1. Tez No: 361183
  2. Yazar: BİLAL USANMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜNDOĞDU, YRD. DOÇ. DR. VECİHİ YİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bel ve sırt ağrıları için elle yük kaldırma işleri en önemli etken olarak belirtilmektedir. Bu nedenle iş ile ilgili rahatsızlıkların ana nedenleri arasında sayılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; sağlık açısından insanları, zaman işgücü ve üretim kayıpları açısından endüstriyi olumsuz etkileyen, yapısında karmaşıklık ve belirsizlik içeren elle yük kaldırma eylemlerini, bulanık diferansiyel denklemler kullanarak etkin bir şekilde analiz eden bir biyomekanik model sunmaktır. Modelde, kaldırma işleri esnasında bele etkiyen maksimum kuvvetler ve momentler farklı alfa-kesim değerleri için hesaplanmıştır. Giriş değişkenleri olan vücut kütlesi, boy uzunluğu ve kaldırılan yük, moment ve kuvvet sonuçları ile birlikte bulanık kümelenmiştir. Giriş değişkenlerinin sonuçlar üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Sonuçlar ile Vücut Kitle İndeksi arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Manual materials handling tasks are being reported as the most important factor for low back pains, and hence, they are among the main reasons for work-related diseases. The goal of this study is to provide a biomechanical model to effectively analyze manual materials handling activities, which contain complexity and uncertainties, by using fuzzy differential equations, since lower back pains affect people in terms of health, and industry in terms of time, labor and production loses. In the model, maximum forces and moments at low back during lifting tasks are computed for different alpha-cuts. Input variables, such as height, weight, and handling mass, as well as the outputs, are fuzzy clustered. The effects of input variables on the results are interpreted. Relationship between results and Body Mass Index are surveyed.