Bazı ekmeklik buğday genotiplerinin alüminyum stresine toleranslarının belirlenmesi
Some of bread wheat genotypes determination of aluminum stress tolerance
  1. Tez No: 361184
  2. Yazar: ABDULAZİZ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL HALİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada farklı konsantrasyonlardaki alüminyum [AlCl3.6H2O] uygulamasının 64 ekmeklik buğday genotipinde çimlenme parametreleri, kök ve sürgün oluşumu ve mineral madde alımı üzerine etkileri belirlenmiştir. Alüminyum toleransının belirlenmesinde üç temel ölçüt kullanılmıştır. İlk olarak, farklı Al konsantrasyonlarına 64 buğday genotipinin çimlenme parametrelerine etkileri belirlenmiştir. Bunu Al stresi sonrası genotiplerin kök ve sürgün parametrelerine etkileri tespit edilmiştir. Son olarak; Al uygulamasının 10 gün sonunda bitkide biriken mineral madde miktar ve oranları belirlenmiştir. Yaptığımız bu araştırmada Al konsantrasyonunun artışına bağlı olarak yaş ve kuru bitki ağırlıkları önemli oranda azalmıştır. Ayrıca genotiplerin kök ve gövde uzunlukları alüminyum konsantrasyonunun artışından olumsuz etkilenmiştir. Alüminyum uygulaması 64 ekmeklik buğday genotipinin Ca, P, Na, K, Mg ve Al minarellerinin alımını artırmıştır. Araştırmada kullanılan genotiplerin alüminyum toleransına karşı dayanıklılık bakımından Altay 2000, Gerek 79, Müfitbey, ES 26 ve Dağdaş 94 genotipleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, effects of various concentrations of aluminum [AlCl3.6H2O] were determined on germination, root, shoot and mineral material parameters in bread wheat genotypes. Three criterias are used to determine in aluminium tolerance. The first is germination parameters of genotypes applied with different Al concentration. Secondly, root and shoot parameters were assessed after Al application. Thirdly, uptake of some elements by plant was determined 10 days from application of Aluminium. Fresh and dry weights of genotypes were decreased with higher application of Al. Stem and root lengths of genotypes were affected negatively along with the increasing in the concentration of Aluminum. Application of Al increased the uptake of Ca, P, Na, K, Mg and Al. Genotypes with high tolerance against to Al stress were determined as Altay 2000, Gerek 79, Müfitbey, ES 26 and Dağdaş 94.