Oftalmik cerrahide genel anestezi sonrası nöromusküler blok geri dönüşünün göz içi basıncı, hemodinamik yanıt ve derlenme üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of neuromuscular blockade reversal in terms of intraocular pressure, hemodynamic response and recovery after general anesthesia for ophtalmologic surgery
  1. Tez No: 361225
  2. Yazar: ERHAN ÇETİN ÇETİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF BENGİ ŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Genel anestezi sonunda hastaların uyandırılması ve kas gücünün yeniden kazanılması için nöromusküler bloğun geri döndürülmesi gereklidir. Oftalmik cerrahi geçirenlerde göz içi basıncını (GİB) yükseltmeyen, aksine gerektiğinde düşüren anestezi tekniği veya ilaçların kullanımı tercih edilmelidir. Geleneksel nöromusküler geri döndürücü ajan (GDA) olarak kolinesteraz inhibitörleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Buna rağmen bu ajanların bazı dezavantajları vardır. Yeni bir GDA olan sugammadeksin etkinliğini ortaya koyan bilimsel çalışmalara sık rastlanmakla birlikte, literatürde GİB ve oftalmik cerrahi ile ilişkisini değerlendiren bir özgün araştırmaya rastlanmamıştır. Biz bu çalışmada oftalmik cerrahi geçiren hastalarda güncel GDA olan sugammadeks'in GİB'na, hemodinamik yanıt ve derlenme üzerine olan etkilerini, geleneksel GDA olan neostigmin-atropin kombinasyonu ile karşılaştırmayı amaçladık. Klinik gözlemsel tipteki bu çalışma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörlüğü Bilimsel Araştırma Proje Yönetim Ofisi tarafından PYO.TIP.1904.13.014 proje numarası ile desteklenmiştir. Araştırmamız OMÜ Tıp Fakültesi Yerel Etik Kurul Onayı alındıktan sonra, 2013 yılında OMÜ Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yapıldı. GİB normal olan 18–80 yaşları arasında, fiziksel durumu American Society of Anesthesiologists (ASA) I-II sınıfında, karaciğer ve böbrek yetmezliği olmayan, Vücut Kitle İndeksi (VKİ)
Özet (Çeviri)
At the end of general anaesthesia reversal of neuromuscular block is necessary for acquiring muscular power and recovery of the patient. In ophtalmological anaesthesia it is recommended to choose anaesthesic drugs and perform techniques those don't increase intraocular pressure even when necessary those decrease intraocular pressure. Traditionally choline esterase inhibitors are in use widely as neuromuscular reverse agents. But these drugs has got some disadvantages. Sugammadex is a new and alternative neuromuscular reverse agent. There are a lot of studies which shows great effectiveness of sugammadex but we couldn't find any study about sugammadex and ophtalmologic surgery and intraocular pressure. In this study our object was to compare effects of sugammadex and neostigmine-atropine complex on intraocular pressure, hemodynamic response and recovery at ophtalmological surgery. This clinical observational study has supported by Ondokuz Mayis University Scientific Research Project Managent Unit with PYO:TIP.1904.13.014 project number. Our study has performed at OMU Medical Faculty Hospital after acquiring ethic committee approval of the instutition. Patients who will undergo unilateral ophtalmological surgery under general anaethesia ( estimated surgery time 30-90 minutes) with normal intraocular pressures, between 18-80 years old, ASA status I-II, without any renal or liver insufficiency, body-mass index 0,05). At Group S there was no statically significiant difference for intraocular pressure after surgery and 1 minute after reversal drug (p=0,313) but at Group N there was significiant difference (p=0,045). Achieving time to TOF 90% was significiantly shorter at group S (p0,05) between groups. In this study we observed that these 2 agents has got similar effects on intraocular pressure but we saw that intraocular pressure 1 minute after administering reverse agent was higher at group N. Hemodynamic responses were similar between groups but rapid recovery by sugammadex may have advantages for elderly population and patients with cardiovasculary disease. Sugammadex may have extra advantage because of not to increase intraocular pressure and not to cause PORC. It gives rise to thought sugammadex is a secure alternative for patients with glocome because of stabile intraocular pressure but our study patients were without glocome so that we suggest repeating a similar study at patients with glocome will be benefitical for detecting the position of sugammadex in ophtalmological anaesthesia.