Oftalmia neonatorumda bakteriyel ve klamidyal etkenlerin araştırılması
  1. Tez No: 19928
  2. Yazar: İSMAİL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. DOĞAN ÇORBACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Şubat 1991 - Ağustos 1991 tarihleri arasında, istanbul'un çeşit li hastanelerinin Yenidoğan Servislerinde yatmakta olan yada Haydarpaşa Numune Hastanesi Çocuk. Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği ile Göz Has talıkları Polikliniği'ne başvuran 65 Oftalmia Neonatorum' lu bebek çalış ma kapsamına alındı. Yaşları 1 ile 35 gün arasında değişen bebeklerin konjunktival sü- rüntül erinden hazırlanan yayma preparatları Gram yöntemi ile boyanarak incelendi. Bakteriyolojik kültür için besiyerine ekim yapıldı. Konjunk- tivada klamidyal antijenleri saptamak için enzim immunoassay yöntemi kul lanıldı. 65 Yenidoğanın 37 'sinde (5656.9 ) mikroorganizma izole edildi, 28 bebekte ise (%43.1) mikroorganizma saptanamadı. Dört bebekte S. aureus ile birlikte N. gonorrhoeae, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas ve Candi- I da albicans mikroorganizmalarından birinin koenfeksiyonu saptandı, izo le edilen mikroorganizmalar arasında S. aureus %63.4 oranı ile ilk sı radaydı. N. gonorrhoeae %4.8, C. trachomatis %4.8, H. influenzae %4.8, S. pneumoniae 562.4 Pseudomonas %7.3, Proteus %4.8, Klebsiella pneumoniae %4.8 ve C. albicanis 562.4 oranında bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The population of this study consisted of 65 newborns with con junctivitis who had been under medical care in newborn services of various hospitals in Istanbul during the period between February-August 1991, or who came to pediatry and ophthalmology polyclinics of the Haydarpaşa Numune Hospital Istanbul within the same time period. All these infants were between the first and 35 th days of age. Gram-stained smears obtained from the conjunctiva were examined, cultures for bacteria were performed, and to detect antigens in conjunc tiva, enzyme immunoassay method was employed. While in 37 of the 65 newborns (56.9%) microorganisms were iso lated, in the other 28 cases (43.1%) no microorganism could be identified. In four infants, co-infections of S. aureus with one of the following microorganisms were detected : N. gonorrhoeae, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas and Candida albicans. Among the microorganisms that were isolated, S. aureus was with 63.4% the most frequently seen microor ganism. Apart from $- aureus, N. gonorrhoeae, C. trachomatis, H. influ enzae, S. Pneumoniae, Pseudomonas, Proteus, Klebsiella pneumoniae and Candida albicans were seen with frequencies 4.8%, 4.8%, 4.8%, 2.4%, 7.3%, 4.8%, 4.8% and 2.4%, respectively. To detect the incidence of chlamydial and bacterial agents of neonatal conjunctivitis in our country, controlled studies '"'covering patient groups are required.