Kolorektal adenokarsinomlarda 'DNA Mismatch Repair (MMR)' protein ekspresyon kaybının immunhistokimyasal yöntemle araştırılması
İmmunohistochemistry screening analyze lost of expresion 'DNA Mismatch Repair(MMR)' protein in colorectal carsinoma
  1. Tez No: 361256
  2. Yazar: FATMA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK DOĞANAVŞARGİL YAKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Moleküler Tıp, Patoloji, Gastroenterology, Molecular Medicine, Pathology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç:“Mismatch repair gen (MMR)”lerdeki kayıp sonucu gelişen ve mikrosatellit instabilite yolağı (MSI) olarak anılan karsinogenetik yolak, sporadik kolorektal kanserlerin %10-15'inden ve“Lynch sendromu ilişkili”tümörlerden sorumludur. Bu tümörlerin tanısında altın standart olarak MSI-test yapılması önerilse de son yıllarda yapılan çalışmalar immunhistokimyasal incelemenin duyarlılığının benzer olduğunu ortaya koymaktadır. Gereç ve Yöntemler: 2002-2011 yılları arasında tanı almış 1002 olgunun tümörlerindeki MMR proteinlerinin (MLH1, PMS2, MSH2 ve MSH6) ekspresyon kaybı immunhistokimyasal yöntemle araştırılmış, klinikopatolojik bulgular ve MSI-H ilişkili histolojik verilerle karşılaştırılmıştır. Bulgular: Olguların %39,8'i kadın olup, %18'i 50 yaşın altındadır. Tümörlerin %22,3'ü sağ kolon yerleşimlidir. Yüzde 10,5'inde müsinöz, %5'inde medüller diferansiyasyon, %10,4'ünde tümörü infiltre eden lenfositler, %38,4'ünde Crohn-benzeri lenfositik yanıt izlenmiştir. Olguların %17,5'unda MMR kaybı izlenmiş olup, en sık MLH1-PMS2 (%30,2), izole PMS2 (%23) ve MSH2-MSH6 (%13,7) kaybı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: Microsatellit instability (MSI) pathway caused by loss/defects in“Mismatch repair genes (MMR)”is responsible of Lynch Syndrome related tumors and 10-15% of sporadical colorectal cancers. Although MSI-test is regarded as the golden standart for detection of“Lynch Syndrome-related tumors”, there are increasing evidence on similar analitic sensitivity of immunhistochemical evaluation. Materials and Methods: We retrospectively evaluated 1002 colorectal tumors diagnosed between 2002-2011 years for loss of MMR protein (MLH1, PMS2, MSH2, MSH6) immunhistochemically. The results were correlated with clinicopathological features and MSI-H related histological parameters. Results: Forty percent of the cases were female, 18% were under 50 years-old, 22.3% were localised in right colon. MMR protein expression loss was observed in 17.5% of the cases as well as mucinous (10.5%), medullary differentiation (5%), tumor invading lymphocytes (10.4%), Crohn-like lymphocytic reaction (38.4%). MLH1-PMS2 loss (%30,2) was the most common loss followed by isolated PMS2 (23%) and MSH2-MSH6 (13.7%) losses.