Servikal 1. vertebra arkus kalınlığı ölçümünün yaş ve cinsiyet tayininde kullanılabilirliği
Availability of 1. cervical vertebral arch thickness measurements for determination of the age and sex
- Tez No: 361257
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ KOÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İleri derecede çürümüş, yanmış, dekompoze olmuş cesetlerde ve çok sayıda insanın aynı anda öldüğü durumlarda, kimlik tespitinin önemli aşamalarından olan yaş ve cinsiyet tayinine yönelik kemik yapılar üzerinde dünyanın her yerinde çeşitli çalışmalar yapılmakta ve popülasyonlar için geçerli kriterler oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada; servikal 1. vertebra ön ve arka arkus kalınlıklarının yaş ve cinsiyet tayini açısından kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda 504 erkek ve 508 kadına ait kranial bilgisayarlı tomografiler değerlendirilmiş, servikal 1. vertebra ön arkus kalınlık ortalaması erkeklerde 6,98 ± 0,93 mm (4,3-10,2) kadınlarda 6,33 ± 0,77 mm (4,0-8,3), arka arkus kalınlığı ortalaması erkeklerde 7,39 ± 1,39 mm (3,9-12,4), kadınlarda 6,93 ± 1,40 mm (3,3-11,6) bulunmuştur. Students' t testi ile servikal 1.
Özet (Çeviri)
Age and sex determination is the important stages of identification for the severely decomposed, burned corpses or the events that many people died at the same time. For sex and age determination by using bone structures and to create current criteria for the populations, various studies are conducted all over the world. In this study, it is aimed to evaluate the availability of the 1. cervical vertebrae anterior and posterior arch thickness measurements for age and sex determination. In our study, computerized cranial tomography of 504 male and 508 female patient were evaluated. The average thickness for the anterior arch of the 1. cervical vertebrae found 6,98 ± 0,93 mm (4,3-10,2) in male, 6,33 ± 0,77 mm (4,0-8,3) in female group. The average thickness for the posterior arch found 7,39 ± 1,39 mm (3,9-12,4) in male, 6,93 ± 1,40 mm (3,3-11,6) in female group. It is found that the measurement of the anterior and posterior arch of the 1. cervical vertebrea has an affect on sex determination which was statistically signifficant. The average age of the gorup found 51,05 ± 19,17 (13-93). There was no corelation between age and the anterior and posterior arch thicknesses of 1. cervical vertebrae.Significant corelation found between anterior and posterior arch thicknesses of 1.