Eksudatif tip yaşa bağlı makula dejenerasyonunun tedavisinde intravitreal anti-VEGF tedavisine cevapsız olguların değerlendirilmesi
Evaluation of anti-VEGF nonresponder cases in treatment of exudative age related macular degeneration
  1. Tez No: 361258
  2. Yazar: MİNE BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE MENTEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışmamızda, nv-YBMD'ye bağlı KNV'si olan hastalarda IV anti-VEGF tedaviye cevapsızlık tanımı yapılarak tedaviye cevapsızlık sıklığı belirlendi ve tedaviye cevaplı ve cevapsız gözlerin FA ve OKT bulguları değerlendirildi. Çalışmada 102'si (%50.5) erkek, 100'ü (%49.5) kadın olmak üzere toplam 202 hastaya ait 235 göz değerlendirmeye alındı. Ortalama takip süresi 16.5 ay (6-24) idi. Değerlendirmeye alınan 235 gözün 157'si (%66.8)“Tedaviye Cevaplı (Grup 1)”, 78'i (%33.2)“Tedaviye Cevapsız (Grup 2)”olarak sınıflandırıldı. Başlangıç görme keskinlikleri, yaş ve cinsiyet dağılımı, lens durumu açısından iki grup arasında anlamlı fark yoktu. Ortalama enjeksiyon sayısı tedaviye cevapsız grupta, istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazlaydı. FA bulguları olarak tedaviye cevaplı grupta KNV'nin çoğunlukla dominant klasik tipte olduğu, tedaviye cevapsız grupta ise çoğunlukla okkült KNV bulunduğu görüldü. Gruplar arasında KNV tiplerinin dağılımı açısından görülen bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Başlangıç OKT bulguları değerlendirildiğinde tedaviye cevaplı grupta SRK ve İRS sıklığı, tedaviye cevapsız gruba göre anlamlı derecede fazla bulundu. SRS varlığı açısından iki grup arasında anlamlı fark izlenmedi. Tedaviye cevaplı grupta olguların yaklaşık yarısında PED bulunmazken, tedaviye cevapsız grupta olguların çoğunda PED bulunduğu izlendi. Tedaviye cevapsız gruptaki PED'lerin yaklaşık yarısını fibrovasküler PED'lerin oluşturduğu görüldü. İki grup arasında PED varlığı ve tipi açısından görülen bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı. Tedaviye cevaplı ve cevapsız gruplar arasında sonuç görme keskinlikleri açısından anlamlı fark izlenmedi. Çalışmamızda tedaviye cevaplı ve cevapsız gruplarda arasında, FA ve OKT bulguları açısından saptanan farklılıkların, nv-YBMD olgularında anti-VEGF tedaviye cevabı tahmin etmede rehberlik edebileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In our study, we defined non-response to IV anti-VEGF therapy, determined the non-responder cases and evaluated the optic coherens tomography (OCT) and fluorescein angiography (FA) findings of both responder and non-responder cases. A total of 202 patients (235 eyes), 102 men (50.5%) and 100 (49.5%) women were included in the study. Mean follow-up time was 16.5 months (6-24). Among the 235 eyes that were evaluated, 157 (66.8%) eyes were responders and 78 (%33.2) eyes were non-responders. There were no statistically significant difference between two groups in mean initial visual acuity, age and sex distribution and lens status. The mean number of injections were significantly higher in non-responder group. The type of choroidal neovascularization (CNV) was mostly“dominant classical CNV”in responder group, whereas it was mostly“occult CNV”in non-responder group. The difference seen in CNV types was found to be statistically significant. In initial OCT findings, the frequency of central retinal thickness (CRT) increase and intraretinal fluid (IRF) presence were significantly higher in responder group. There were no significant difference in presence of subretinal fluid (SRF) between two groups. Pigment epithelial detachment (PED) was absent in almost half of the responder cases, whereas most of the non-responder cases seem to have PED in OCT. Almost half of the PEDs seen in non-responder group were fibrovascular PEDs. The difference in PED frequency and type between two groups were statistically significant. There were no statistically significant difference between the groups in final visual acuity. We believe that the differences that were determined in OCT and FA findings in this study, can help estimating the treatment response in neovascular age related macular degeneration patients.