Adenomatöz kolon polipleri ve insülin rezistansı
Adenomatous colon polyps and insulin resistance
- Tez No: 361269
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF MANSUR COŞAR
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kolon polipleri, kolorektal kanser gelişimindeki öncül lezyonlar olarak kabul edilmektedir. Obezite, dislipidemi ve insülin rezistansı gibi metabolik sendrom karakteristiklerinin kolorektal kanser riskini arttırdığı birçok çalışmada gösterilmiş olmasına karşın; kolorektal adenomatöz polipler için sınırlı ve çelişkili veriler mevcuttur. Biz, bu ilişkiyi değerlendirmek üzere adenomatöz kolon polipli hastalarda Homeostasis Model Assessment –Insulin Resistance (HOMA-IR) ile saptadığımız insülin rezistansını durumunu araştırdık. Çalışmaya herhangi bir nedenle kolonoskopi işlemi uygulanan hastalar alındı. Toplam 351 hastanın metabolik sendrom kriterleri International Diabetes Foundation (IDF) 2005 kriterlerine göre değerlendirildi. Hastalardan açlık insülin, glukoz ve kolesterol paneli için kan alındı. HOMA-IR değeri ≥ 2,5 ölçülen hastaların insülin rezistansı olduğu kabul edildi. Toplamda alınan 351 hastanın 90'ında adenomatöz kolon polipi tespit edildi. Adenomatöz kolon polipli hastalarda istatistiksel olarak anlamlı şekilde insülin rezistansı olduğu tespit edildi. Aynı şekilde ortalama HOMA-IR ve insülin düzeyi de yüksek tespit edildi. Adenomatöz kolon polipi olan hastalar, daha yaşlı, daha obez ve daha çok sigara içicisi idi. Sonuç olarak insülin rezistansı varlığında adenomatöz polip görülme olasılığının artmış olduğunu tespit ettik. Adenomatöz polip görülmesi açısından en güçlü belirtecin yine de yaş olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın en önemli sonucu, insülin rezistansı saptanan hastaların tarama kolonoskopi programlarına, diğer risk faktörleri olmasa da öncelikli olarak alınması önerisi olabilir.
Özet (Çeviri)
Colon polyps are considered as precursor lesions in the development of colorectal cancer. In many studies it has been shown that metabolic syndrome characteristics such as obesity, insulin resistance and dyslipidemia, increase the risk of colorectal cancer. But limited and conflicting data are available for colorectal adenomatous polyps. In this study, we were investigated the insulin resistance by Homeostasis Model Assessment - Insulin Resistance (HOMA- IR ) in patients with adenomatous colon polyposis. Patients undergoing colonoscopy for any reason were taken in this study. Total 351 patients were evaluated due to metabolic syndrome criteria of International Diabetes Foundation ( IDF ) 2005. Patient's blood samples were taken for fasting insulin, glucose, and cholesterol panel. If patient's measured HOMA-IR value ≥ 2,5, it was considered to have insulin resistance. In 90 of enrolled totally 351 patients were found adenomatous colon polyps. It has been found that the insulin resistance was in a statistically significant manner in patients with adenomatous colon polyps. Likewise average levels of HOMA- IR and insulin were determined as high, too. Patients with adenomatous colon polyps were older, more obese and smokers. As a result, we detected that adenomatous polyps are increased in the presence of insulin resistance. It has emerged that the age is still the most powerful predictor of adenomatous polyps. The most important result of this study is the recommendation of“the patients with insulin resistance must have priority in the screening colonoscopy programs, although there isn't other risk factors”.