Farelerde parasetamolün preemptif analjezik etkinliğinin morfin ve deksketoprofen ile karşılaştırılması
Comparison of the preemptive analgesic effects of paracetamol with dexketoprofen and morphine in mice
  1. Tez No: 361270
  2. Yazar: GONCA ARMUTCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SALİH ÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
FARELERDE PARASETAMOLÜN PREEMPTİF ANALJEZİK ETKİNLİĞİNİN MORFİN VE DEKSKETOPROFEN İLE KARŞILAŞTIRILMASI Preemptif analjezi; ağrı kontrolünde kullanılan, ağrı oluşmadan önce analjezik verilerek oluşacak ağrının şiddetini ve kullanılacak aneljezik ihtiyacını azaltan bir yöntemdir. Cerrahi travma veya baska nedenlerden meydana gelen periferik ve santral sensitizasyon preemptif analjezi ile önlenebilir.Bu amaçla birçok ilaç araştırılmıştır. Bu çalışmada, farelere preemptif olarak intraperitoneal verilen parasetamolün analjezik etkinliğinin, preemptif olarak intraperitoneal verilen morfin ve deksketoprofen ile karşılaştırması yapıldı. Çalışmada ağrı değerlendirme yöntemi olarak writhing test uygulandı.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF THE PREEMPTIVE ANALGESIC EFFECTS OF PARACETAMOL WITH DEXKETOPROFEN AND MORPHINE MICE Preemptive analgesia is a method that is used in controlling pain and reduces pain severity and analgesic need giving analgesic before pain occurs. Peripheral and central sensitization that ocur due to surgical trauma or other reasons can be prevented by preemptive analgesia. Many drugs have been investigated for this purpose. In this study; preemptive analgesic effect of paracetamol comparison was made with morphine and deksketoprofen giving intraperitoneally on mice. In the study writhing test was perfomed as a method of pain assessment.