Hematolojik kanserli febril nötropenik hastalarda görülen invaziv pulmoner aspergilloz ile ilişkili risk faktörlerinin araştırılması
Evaluation of risk factors associated with invasive pulmonary aspergillosis in febril neutropenic patients with hematologic malignancies
- Tez No: 361277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde 01 Ocak 2010-31 Aralık 2012 tarihleri arasında İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Hematoloji kliniğinde yatırılarak tedavi gören hematolojik kanserli febril nötropeni hastalarında İPA ile ilişkili risk faktörleri retrospektif olarak araştırıldı. Yaşı 18 ve üzerinde olan ve yüksek doz kemoterapi alan veya kök hücre nakli yapılan 152 hasta çalışmaya alındı. EORTC/MSG kriterlerine göre olası, yüksek olası, ispatlı İPA teşhis edilen 65 olgu vaka grubu olarak alınırken, eş zaman diliminde takiplerinde İPA gelişmeyen 87 hasta kontrol grubu olarak alındı. Her iki grup demografik, klinik ve laboratuvar bulguları açısından karşılaştırıldı. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda; altta yatan hematolojik kanserin AML oluşu, 3 ve üzeri FEN atağı geçirmek, primer hastalık relapsı varlığı, derin ve/veya 3 hafta üzerinde nötropeni varlığı, hastanede yatış süresinin 3 haftanın üzerinde olması, inşaat esnasında hastanede yatıyor olmak ve/veya bir yıl içinde 3 ve daha fazla yatış hikayesinin olması, CMV ve/veya bakteriyel infeksiyon varlığı, çoklu antibiyotik kullanımı, antifungal profilaksi verilmemesi, İPA ile ilişkili risk faktörleri olarak tespit edildi. Hematolojik kanserli FEN hastalarında en önemli mortalite nedenlerinden biri İPA'dır. İPA gelişimi açısından bir veya daha fazla risk faktörüne sahip olan hastalarda, önlenebilir risklerin ortadan kaldırılması, bir yandan bu hastalarda görülen İPA sıklığını azaltacak, diğer yandan da erken ve doğru tedavinin yapılmasına olanak sağlayarak mortaliteyi azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study we investigated retrospectively the risk factors associated with invasive pulmonary aspergillosis (IPA) in patients with hematological malignities. The study was performed with febrile neutropenia (FEN) patients with hematological malignancy hospitalized for treatment at the Karadeniz Technical University School of Medicine Hematology Department between 01 January, 2010, and 31 December, 2012. Approval was granted by the local ethical committee. One hundred fifty two patients with FEN aged 18 and over and receiving high-dose chemotherapy or stem cell transplantation were included. Sixty five FEN patients identified with possible, probable or proven IPA on the basis of European Organization for the Research and Treatment of Cancer/Mycoses Study Group (EORTC/MSG) criteria were enrolled as the case group. Eighty seven patients not developing IPA within the same period were included as the control group. The groups were compared in terms of demographic, clinical and laboratory findings to investigate the factors involved in development of IPA. Statistical analysis identified AML as the underlying hematological malignancy, occurrence of 3 or more FEN attacks, presence of recurrence of primary disease, presence of deep neutropenia and/or neutropenia exceeding 3 weeks, length of hospitalization exceeding 3 weeks, being hospitalized during construction work and/or having 3 or more periods of hospitalization in one year, use of multiple antibiotics and antifungal prophylaxis not being given as IPA-related risk factors. One of the most important reason of mortality is IPA in FEN patients with hematological malignity. Elimination of preventable risks in patients with one or more risk factors for IPA will reduce the prevalence of the condition in these patients and also reduce mortality by permitting early and accurate treatment.