Spinal anestezi altında dinletilen müziğin sedasyon ve hemodinami üzerine etkileri
The effect of musi̇c duri̇ng spi̇nal anesthesi̇a on sedati̇on and hemodi̇nami̇a
  1. Tez No: 361290
  2. Yazar: MAHMUT ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NESRİN ERCEYES
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Çalışmaya elektif olarak non-onkolojik ortopedik cerrahi geçirecek, ASA 1 veya ASA 2 fiziksel durum skoru , 18-60 yaş arasında 50 hasta dahil edildi. Gruplar randomize olarak müzik (Grup M, n=25) ve kontrol (grup K, n=25 ) grubu olarak ikiye ayrıldı. Her iki Gruptaki hastalara da 0.08 mg/kg Midazolam yavaş bolus ve 1 mg/kg/saat propofol infüzyonu uygulandı. Müzik grubundaki hastalara periopatif dönem boyunca Türk Tasavvuf Musikisi, Hüseyni makamında seçme eserler kulaklık aracılığıyla dinletildi. Her iki gruptaki hastaların perioperatif dönemde ortalama arteryel kan basıncı, nabız, solunum sayısı, periferik oksijen satürasyonu ve Ramsey Sedasyon Skalası ölçülerek hasta gözlem formuna kaydedildi. İntraopratif dönemde hastalara BİS monitorizasyonu yapılarak BİS değerleri kaydedildi. Normal dağılıma uyan veriler“student t testi ”ile normal dağılıma uymayan veriler ise“Mann-Whitney U”testi ile değerlendirilerek karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
This prospective and randomised study desined at Anestesia and Reanimation Department of Karadeniz Technical Univerisity medical school after ethics committee approval and patients' informed consents. Fifty patients undergoing elective non-oncological ortopedic surgery between 18 and 60 years with ASA 1 or 2 physical status score were included in the study. Patients randomised to music (Group M , n=25 ) and control (Group K, n=25 ) groups. Both groups were adminestered slow bolus of 0,08 mg/kg midazolam and 1 mg/kg/h propofol infusion. Patients in music group listened huseyni makam of Turkish sufi music by headset during perioperative period. Mean arterial blood pressures, pulse rate, respiratory rate, periferal oxygen saturation, and Ramsey Sedation Scale were measured and recorded in two groups during perioperative period. BIS monitöring adminestered durin intraoperative period. The differences between normally distributed numeric vari¬ables were evaluated by Student's t-test, while non-normally distributed variables were analyzed by Mann-Whitney U-test. A p value of