Müzik, beyaz gürültü ve ortam gürültüsünün spinal anestezi ile ameliyat olan hastalarda sedasyon ve anksiyete üzerine etkileri
- Tez No: 243151
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK EMRE ÜSTÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Rejyonel anestezi uygulanmış hastalarda, müzik veya beyaz gürültü dinletmekgibi ilaç dışı yöntemler sedasyon sağlamak ve anksiyeteyi azaltmak içinkullanılmaktadır (51). Literatürde spinal anestezi altında ameliyat olan hastalardaanksiyeteyi azaltmak için müzik ve beyaz gürültünün karşılaştırıldığı çalışmalarsınırlıdır (13,100). Bu çalışmada, spinal anestezi ile ameliyat olan ve sabit dozdaintravenöz infüzyon ile midazolam uygulanan hastalarda müziğin, beyaz gürültünün veortam gürültüsünün anksiyete ve sedasyon üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıamaçlandı.Bu prospektif çalışma, Samsun Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı vehastaların oluru alındıktan sonra Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalındayapıldı. Çalışmaya elektif cerrahi geçirecek, spinal anesteziye uygun genel cerrahi,üroloji ve ortopedi hastaları dahil edildi. ASA I-II grubundan, 18-60 yaş arasındaki 80olgu çalışmaya alındı. Hastalar rastgele olarak 3 gruba ayrıldı; Grup O'ya ortamgürültüsü, Grup B'ye Beyaz Gürültü ve Grup M'ye müzik dinletildi. Spinal anestezi 10-15 mg % 0,5 hiperbarik bupivakain ile uygulandı. Bütün hastalara spinal anesteziyapıldıktan sonra midazolam 25 µg/kg iv bolus, intraoperatif dönemde de 0,5 µg/kg/dkiv infüzyon olarak uygulandı. Hastaların hemodinamik ve solunumsal parametreleri ileVAS (visüel analog skala 0-10) ve OAA/S (gözlemcinin uyanıklık ve sedasyon skalası,1-5) skalaları preoperatif ve prespinal bazal değerlerden sonra, postspinal, intraoperatifve derlenme döneminde 5 dk aralıklarla ölçüldü. STAI-TA (sürekli kaygı ölçeği)preoperatif, STAI-SA (durumluk kaygı ölçeği) preoperatif, prespinal, cerrahiden 5 dkönce ve derlenme 30. dk'da değerlendirildi. Uygulanan dinleti yönteminin hastalardakimemnuniyeti (1-4 skala) değerlendirildikten sonra hastalar servisine gönderildi.Hasta grupları arasında demografik özellikler, cerrahi tipi ve eğitim durumlarıyönünden anlamlı fark bulunmadı. Hemodinamik parametreler (kalp hızı, ortalama arterbasıncı), solunum sayısı ve OAA/S değerleri gruplar arasında hiçbir dönemde farklıdeğildi. Periferik oksijen satürasyonu derlenme 5. dk'da Grup M'de (99,1 ± 0,9) GrupB'ye (98,3 ± 1,4) göre yüksekti (p0,05). Postspinal VAS değerleri GrupM'de diğer iki gruba göre anlamlı olarak düşüktü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Non-pharmacological methods such as intraoperative listening to music and white noise decrease sedative requirements and anxiety for patients who undergoing surgical procedure under regional anesthesia (51). In literature, the studies that compared the effect of music and white noise on anxiety for patients under spinal anesthesia are limited (13, 100). In this study we aimed to compare the effect of music, white noise and operating room noises on anxiety and sedation requirements in patients who administered fixed dose of midazolam (i.v) infusion under spinal anesthesia.This prospective study was carried out in ?Ondokuz Mayis University School of Medicine, Department of Anesthesiology? after Samsun Clinical Research Ethics Committee approval written, informed consent. Patients undergoing elective general surgical, urological and orthopedical procedures under spinal anesthesia, who were 18-60 yr old, and ASA physical status I-II were included in this study (n=80). Patients were randomly divided into three groups. Operating room noise was listened to Group O, white noise was listened to Group B and the music was listened to Group M. Spinal anesthesia was performed with hyperbaric bupivacaine 0.5% 10-15 mg. After spinal anesthesia, midazolam (25 µg/kg, iv) bolus and infusion (0.5 µg/kg/min) was administered to all patients during intraoperative period. The hemodynamic and respiratory parameters, VAS (visual analog scale) and OAA/S (Observer?s Assessment of Alertness/Sedation Scale) were recorded at 5 min interval after spinal block, intraoperative and recovery period after the basic measurement of preoperative and before spinal block values. STAI-TA (trait anxiety inventory) were assessed preoperatively, STAI-SA (state-anxiety inventory) were assessed preoperatively, before spinal block and at 5 minutes ago of the surgery and at the 30th minute of recovery period. After the assessments of patient satisfaction according to the listening options (1-4), the patients were sent to their ward.Among the patient groups, there was no significant difference for demographic data, surgery type and educational statues. Hemodynamic parameters (heart rate, mean arterial pressure), respiratory rate and OAA/S values were not significantly difference at any time among the groups. At the 5th min of the recovery period, peripheric oxygen saturation was higher in group M ( 99,1 ± 0,9) than in group B ( 98,3 ± 1,4) (p0,05).