Yenidoğan döneminde enfeksiyona bağlı gelişen kapiller kaçak sendromunun erken tanı belirteçlerinin belirlenmesi
Identification of early diagnostic markers of capillary leak syndrome developing secondary to sepsis in the newborn period
  1. Tez No: 361289
  2. Yazar: GÜLNUR ESENÜLKÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Mortalite ve morbiditesi yüksek olan neonatal sepsis ve kapiller kaçak sendromu (KKS) için değişik tanısal ve prognostik testler kullanılmasına rağmen bu testlerin özgüllük ve duyarlılıkları yeterli değildir. Bu çalışma, TNF-α, İL-1β, C5a ve VEGF' nin sepsise sekonder KKS'nin erken tanısı ve prognozunu belirlemedeki rolünü araştırmak amacı ile gerçekleştirildi. Materyal ve Metot: Çalışma, 20'si sepsisli (Grup 1), 14'ü sepsise sekonder KKS' li (Grup 2) ve 14'ü sağlıklı (Grup 3) olmak üzere toplam 48 yenidoğanda çalışıldı. Grup 1 ve 2'de yer alan vakalardan sepsis tanısı konulduğu anda, Grup 3'ten grubundan ise diğer tetkikler için kan alındığında TNF-α, İL-1β, C5a ve VEGF düzeyleri çalışıldı. Bulgular: Ortalama gebelik yaşı (p=0.215), doğum ağırlığı (p=0.095) ve cinsiyet dağılımları (p=0.452) açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Grup 1'deki 10 (%50) ve Grup 2'deki 7 (%50) vakanın kan kültüründe üreme saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Although various diagnostic and prognostic tests are used for neonatal sepsis and capillary leak syndrome (CLS), which have high mortality and morbidity, these tests have lack sufficient sensitivity and specificity. This study was performed in order to investigate the role of TNF-α, İL-1β, C5a and VEGF in the diagnosis and determination of prognosis of CLS developing secondary to sepsis. Materials and Methods: The study was performed with 48 newborns, 20 with sepsis (Group 1), 14 with CLS secondary to sepsis (Group 2) and 14 healthy (Group 3 = control group) newborns. TNF-α, İL-1β, C5a and VEGF levels in taking blood samples at time of diagnosis of sepsis from the cases in Groups 1 and 2 and in taking blood samples for other tests in the Group 3, were investigated. Results: No statistically significant difference was determined between the groups in terms of mean gestational age (p=0.215), birth weight (p=0.095) or gender distribution (p=0.452). Growth in blood culture was determined in 10 (50%) cases in Group 1 and 7 (50%) in Group 2.