Doğum sonu dönemdeki kadınların cinsel fonksiyonları ve etkileyen faktörler
The sexual functions of women in postpartum period and the factors affecting their sexual function
- Tez No: 361321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERZİBAN YENAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
DOĞUM SONU DÖNEMDEKİ KADINLARIN CİNSEL FONKSİYONLARI VE ETKİLEYEN FAKTÖRLER Elçin ÖZCAN Yüksek lisans Tezi, Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Yard. Doç.Dr. Kerziban YENAL Bu çalışma doğum sonrası 3-6 aylık dönemdeki kadınların cinsel fonksiyonlarını ve etkileyen faktörleri incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Mart 2012- Aralık 2013 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Pediatri Polikliniklerine başvuran, örnekleme dâhil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden doğum sonu 3–6 aylık dönemde olan 205 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında tanıtıcı özellikler bilgi formu ve FSFI (Kadın Seksüel Fonksiyon İndeksi) anket formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 15 istatistiksel analiz programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE SEXUAL FUNCTIONS OF WOMEN IN POSTPARTUM PERIOD AND THE FACTORS AFFECTING THEIR SEXUAL FUNCTION Elçin ÖZCAN Master's Thesis, Department of Obstetrical Nursing Thesis Advisor: Ass. Prof. Dr. Kerziban YENAL The aim of this study is to determine and examine the factors that affect the sexual functions of women after 3-6 months of giving birth. The example of the study consists of 205 women in postpartum period who applied to Pediatrics Unit of Dokuz Eylul University Research and Application Hospital between March 2012 and December 2013, who meet the criteria and accepted to take part in the study. The Introductory Information Form and Female Sexual Function Index Form were used in order to gather data. SPSS 15 was used for data analysis.