Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde CYP2J2 G50-T polimorfizmi ile metastaz arasındaki ilişki
Association between metastasis with CYP2J2 G50-T polymorphism in non small cell lung cancers
- Tez No: 361335
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM ERESEN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Sitokrom P450 2J2 (CYP2J2), temel ekstrahepatik bir enzimdir. İn vitro ve in vivo çalışmalar sonucunda, CYP2J2 overekspresyonunun veya metabolitleri olan epoksieikosatrionik asitlerin metastazı tetiklediği gösterilmiştir. CYP2J2 geninin promotorunda bulunan G>T substitüsyonu (G-50T) epoksieikosatrionik asit sentezini azaltmaktadır. Bu çalışmanın amacı; akciğer kanserli olgularda CYP2J2 G-50T polimorfizmi ile metastaz arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde tedavileri veya izlemleri süren 300 küçük hücreli dışı akciğer kanserli olgu ile 300 sağlıklı kontrolden 5'er ml periferik kan alındı. Alınan kanlardan kit ile DNA izolasyonu yapıldı. Spesifik primerler ile PCR reaksiyonları gerçekleştirildi. PCR ürünleri; G-50T polimorfizmini tesbit etmek için AluI restriksiyon enzimi ile kesildi ve ayrıca ürünler DNA dizi analizine gönderildi. Sonuçlar klinik veriler ile ilişkilendirildi. CYP2J2 G-50T polimorfizminin değerlendirilmesi sonucunda ; küçük hücreli dışı akciğer kanserli olgu grubunda 250(%83.3) homozigot G/G, 50(%16.7) heterozigot G/T genotipine rastlanırken kontrol grubunda ise 238(%79.3) G/G, 62 (%20.7) G/T genotipine rastlanmıştır . Kikare testine göre genotip ve allel frekansları açısından anlamlı fark yoktur (p>0.05). Genetik ve klinik veriler ile yapılan istatistiksel analizler sonucunda klinik evreler ve histopatolojik alt tipler , metastaz ve sağkalım için G-50T genotip ve allel frekansları açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Analizlerimiz küçük hücreli dışı akciğer kanserinde CYP2J2 G-50T polimorfizminin metastaz ile ilişkisi olmadığını düşündürmektedir. Çalışma daha geniş klinik gruplar ve veriler ile devam ettirilebilir.
Özet (Çeviri)
Cytochrome P450 2J2 (CYP2J2); extrahepatic is an essential enzyme. As a result of in vitro and in vivo studies, CYP2J2 overexpression or epoksieikosatrionik acid metabolites has been shown to induce metastasis G>T substitution (G-50T) located in CYP2J2 gene promoter reduces epoksieikosatrionik acid synthesis. The purpose of this study is to evaluate the relationship between metastasis with CYP2J2 G-50T polymorphism in cases with lung cancer. 5 mL peripheral blood was received from 300 cases with non small cell lung cancer continued treatment or follow up in Dokuz Eylul University Hospital and 300 healthy control group. Isolation of DNA from blood samples obtained was made with the kit. PCR reactions were performed with specific primers. PCR products; for detecting G-50T polymorphism was cut with Alu I restriction enzyme and products was sent to DNA sequence analysis. Results were correlated with clinical data. As a result evaluation of CYP2J2 G-50 T polymorphism ; while detecting 250(%83.3) homozygous G/G, 50(%16.7) heterozygous G/T genotype in case group with non-small cell lung cancer, 238 (79.3%) G / G, 62 ( 20.7%) G / T genotype was detected in the control group. According to the chi-square test, there was no significant difference in terms of genotype and allele frequencies (p>0.05) . In consequence of statistical analysis performed with genetic and clinical data, there was not statistically significant difference in terms of G-50T genotype and allele frequencies for clinical stage and histopathological subtypes, metastasis and survival. Our analysis suggests that CYP2J2 G-50T polymorphism is not associated with metastasis in non-small cell lung cancer . Research can be continued with a larger clinical groups and data.