Yoğun bakım hastalarında Jackson/Cubbİn basınç alanı risk hesaplama aracının duyarlılık, özgüllük, tahmin etme değerinin incelenmesi
Sensivity, specifity, predictive value of Jackson/Cubbin pressure area risk calculator tool for intensive care unit patients
- Tez No: 361340
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKLİME DİCLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Jackson/Cubbin Basınç Alanı Risk Hesaplama Aracı'nın Türkçe'ye uyarlanması ve Braden Basınç Yarası Risk Tanılama Ölçeği'ne göre duyarlılık, özgüllük, tahmin etme değerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Metodolojik araştırmadır. Etik kurul, kurum ve hasta yakınlarından izin alınmıştır. Araştırma bir Üniversite Hastanesi Dahili Bilimler ve Anestezi ve Reanimasyon Yoğun Bakım Üniteleri'nde yapılmıştır. Örnekleme Temmuz-Aralık 2012 tarihleri arasında 120 hasta alınmıştır. Veriler Sosyodemografik ve Klinik Özellikler Formu, Jackson/Cubbin Basınç Alanı Risk Hesaplama Aracı ve Braden Basınç Yarası Risk Tanılama Ölçeği ile toplanmıştır. Yoğun Bakım Ünitesi'ne kabul edildikten sonraki 24-36 saat içinde, daha sonra ise üç günde bir 24 saat içinde toplanmış, yedi gün devam edilmiş veya hastalar taburcu ya da exitus olduğunda sonlandırılmıştır. Veriler, Kapsam Geçerlik İndeksi, Kappa İstatistiği, Duyarlılık, Özgüllük, Tahmin Etme Değeri ve Alıcı İşlem Karakteristik Eğrisi ve Eğri Altında Kalan Alan değerleri ile analiz edilmiştir. Bulgular: Yapılan üç farklı izlemde duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif tahmin etme değerleri ortalamaları sırasıyla, Jackson/Cubbin aracında (kesme noktası ≤ 28, 29 ve 30) %86.7, %75.9, %79.6, %83.8; Braden ölçeğinde (kesme noktası ≤ 12 ve 13) %83.7, %79.9, %84.6, %78.4'dür. Eğri Altında Kalan Alan değerleri; Jackson/Cubbin aracında 0.882; Braden ölçeğinde 0.892'dir. Sonuç: Yoğun bakım hastalarında Jackson/Cubbin Basınç Alanı Risk Hesaplama Aracı Türkçe formu yapılan farklı üç izlemde basınç yarası riskini tanılamada geçerlidir. Aracın duyarlılığı, gerçek basınç yarası riski olan hastaları saptama gücü daha yüksektir. Eğri Altında Kalan Alan değerlerine göre Jackson/Cubbin Basınç Alanı Risk Hesaplama Aracı Türkçe formu basınç yarası riskini belirlemede mükemmel ayırım gücüne sahiptir.
Özet (Çeviri)
Objective: Perform sensivity, specificity and predictive value of Jackson/Cubbin Pressure Area Risk Calculator Tool and compare with Braden Pressure Ulcer Risk Assessment Scale. Method: This study was methodological designs. The permission was obtained from ethics commitee, hospital instutions and relatives of patients. Data were collected from 120 patients of Medical and Anesthesiology Intensive Care Unit in University Hospital during June to December 2012. Data were collected by Socio-demographic and Medical Status Form, Jackson/Cubbin Pressure Area Risk Calculator, Braden Pressure Ulcer Risk Assessment Scale and Pressure Ulcers Classification System. The initial assessment after the first 24-36 hours, being repeated every three days, and assessment was concluded after seven days or when the patient either died or was discharged. Data was analyzed by Content Validity Index, Kappa Statistics, Sensivity, Specificity, Predictive Value, The Area Under of The Receiver Operating Characteristics Curve. Results: For three observations, sensivity, specificity, positive and negative predictive value means were as follows: Jackson/Cubbin Tool (cut-off ≤ 28, 29, 30) had values of 86.7%, 75.9%, 79.6%, 83.8%, respectively; Braden Scale (cut-off ≤ 12,13) had values of 83.7%, 79.9%, 84.6%, 78.4%, respectively. The Area Under of The Receiver Operating Characteristics Curve were 0.882 Jackson/Cubbin Tool and 0.892 for Braden Scale. Conclusion: The results of research showed that the Jackson/Cubbin Pressure Area Risk Calculator Tool was effective in predicting pressure ulcer risk for the Intensive Care Unit patients. Jackson/Cubbin Pressure Area Risk Calculator excellent separation has the power to determine pressure ulcer risk.