Kanserli hastaların kemoterapiye bağlı bulantı kusmalarının fonksiyonel durumlarına olan etkisi
Chemotherapy induced nausea and vomiting of cancer patients with functional status effect
- Tez No: 361339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER ELÇİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Onkoloji Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Amaç: Kanserli hastaların kemoterapiye bağlı bulantı kusmalarının fonksiyonel durumlarına olan etkisinin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmaya Temmuz 2011-Mart 2012 tarihleri arasında bir devlet hastanesinde kemoterapi alan 130 kanserli hasta alınmıştır. Etik kurul, hastaneler ve hastalardan yazılı izin alınmıştır. Veriler, kişisel özellikler bilgi formu, bulantı kusma deneyimi değerlendirme formu, visual analog skala, fonksiyonel yaşam ölçeği kanser formları ile toplanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgular SPSS 15.0 programı yardımıyla değerlendirilerek analiz edilmiştir. Analizlerde tanımlayıcı yöntemler, pearson korelasyon analizi, tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Nausea and vomiting associated with chemotherapy in cancer patients' functional status was planned to determine the effect. Method: This study is a descriptive study. Between July, 2011 March 2012 to investigate a State hospital were taken ill with cancer treatment area 130. The Ethics Committee, hospitals, patients received written permission. Nausea and vomiting the patient experience data, evaluation form, visual analogue scale, functional living scale forms of cancer was collected with. The result of the research findings are evaluated with the help of the program has been analyzed using SPSS 15.0. Analysis of descriptive methods, pearson correlation analysis, analysis of variance of repeated measurements were evaluated with the test.