Rektum kanserinde magnetik rezonans görüntüleme uygulamaları
Magnetic resonance imaging applications in rectum cancer
- Tez No: 361345
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YUSUF ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, rektum kitlelerinin tanısında diffüzyon ağırlıklı MR, dinamik MR ve MR Spektroskopi incelemelerinin birbiriyle karşılaştırılması ve kombinasyonu sonrası etkinliklerini araştırmaktır. Bu amaçla rektum kanseri tanısı ile neoadjuvan kemoterapi veya cerrahi tedavi öncesi multiparametrik MR incelemesi yapılmış 42 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Rektum kitlesi ve normal rektum duvarı ayırımında, diffüzyon ağırlıklı MR incelemesi için ADC ve FA ölçümleri; dinamik MR incelemesi için Max SI, TTP, Genh ve Fenh ölçümleri; MR Spektroskopi incelemesi için kolin integral ve kolin amplitüd ölçümleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the efficiencies of diffusion weighted, dynamic MRI and MR Spectroscopy in diagnosing rectal cancer. For this purpose, 42 newly diagnosed rectum cancer patient, who had undergone multiparametric MRI scans prior to any treatment were included in the study. For diffusion weighted MRI, ADC and FA values; for dynamic MRI, Max SI, TTP, Genh and Fenh values; for MR Spectroscopy; choline integral and amplitude values were measured over rectal mass and normal rectal wall. The efficiency and correlation of each test in the diagnosis of rectum cancer were statistically evaluated.