Vertebra kemik iliği patolojilerinde RS-EPI difüzyon ağırlıklı MR görüntülemenin tanıya katkısının değerlendirilmesi
Diagnostic value of RS-EPI diffusion weighted imaging in vertebral bone marrow pathologies
  1. Tez No: 361346
  2. Yazar: SEVCİHAN KESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kemik iliği patolojileri oldukça sık görülmekte olup, lezyonların tanısında MRG en duyarlı görüntüleme yöntemidir. Bu yüksek duyarlılığa rağmen, rutin MRG sekansları genellikle kemik iliği değişikliklerinde ayırıcı tanıya olanak veremediğinden, MRG'nin özgüllüğü sınırlı kalmaktadır. Bu sınırlı özgüllük nedeni ile kemik iliği patolojileri olan hastalarda uygun ve gerekli tedavi için ilave veya girişimsel tanısal tetkikler gerekmektedir. DAG biyolojik dokuların mikroyapılarını hedef alan bir görüntüleme tekniğidir. Bu sayede DAG kemik iliği değişiklerinin karakterizasyonunda MRG'nin özgüllüğünü arttırabileceği beklenmektedir. Bu çalışmada toplam 66 hasta ile rs-EPI DAG sekansının vertebranın dejeneratif, tümöral infiltratif ve enfeksiyöz hastalıklarının ayırıcı tanısında mevcut görüntülemeye katkısını değerlendirmeyi amaçladık. Bu amaçla; rs-EPI DAG sekansını rutin kullanımda olan, ancak duyarlılık ve hareket artefaktları nedeniyle spinal görüntülemede kısıtlı kullanılan ss-EPI DAG sekansı ile karşılaştırdık. Sonuç olarak; rs-EPI tekniğinin vertebral kemik iliği görüntülemede standart ss-EPI sekansına göre patolojik ve normal dokuda daha yüksek sinyal intensite değerleri ve patolojik dokuda daha düşük ADC değerleri sağladığı görüldü. Yüksek görüntü kalite skoru ile distorsiyonu azalttığı ve tanıda güvenilirliği arttırdığı saptandı. ss-EPI tekniğine göre başarılı SGO ve KGO değerleri alındı. Ancak ss-EPI DAG sekansının benign ve malign vertebral kemik iliği lezyonlarının ayrımında ADC değerleri ile tanıya olan katkısı rs-EPI DAG sekansında gösterilemedi. 121 rs-EPI sekansı faz düzeltmeleri ile hareket nedenli faz hatalarının çok iyi ayıklanabildiği, yüksek rezolüsyon sağlayan ve gelecek vadeden bir DAG tekniğidir. Vertebral kemik iliği değerlendirilmesinde yüksek SGO ve KGO sağladığından, bu tekniğin difüzyon gradient gücü ve diğer parametrelerinin optimizasyonu sonrasında rutin kullanılan DAG sekanslarının yerini alabileceğini düşünmekteyiz. Ayrıca bu teknikte kantatif ölçüm imkanı olması nedeniyle, kemik iliği patolojilerinin değerlendirmesinde ve takiplerinde geleneksel MRG'nin özgüllüğünü arttırılabileceğini öngörmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Bone marrow pathologies are frequently seen and MRI is the most sensitive imaging tool for diagnosis. In spite of its high sensitivity, MRI has only limited specificity in the evaluation of bone marrow alterations, because routine MR-sequences are in general not suitable to differentiate between their causes. The limited specificity of MRI in patients with bone marrow alterations requires additional, sometimes invasive diagnostic steps to obtain accurate diagnosis. Diffusion weighted imaging (DWI) is an imaging technique which probes the microstructure of a biologic tissue. Thus, DWI seems to have the potential to increase the specificity of MRI in characterizing bone marrow alterations. In this study, total 66 patients evaluated for rs-EPI DWI sequence contribution to the conventional imaging in degenerative, tumoral infiltrative and infectious diseases of spine. For this purpose; we compared rs-EPI DWI sequence with ss-EPI DWI sequence, which is available but has limited usage for spinal imaging because of susceptibility and motion artefacts. In conclusion, we found rs-EPI technique in spinal bone marrow imaging; has higher signal intesity for pathologic and normal tissues, also lower ADC values for pathologic tissues. By reduced distortion, higher image quality scores are obtained and diagnostic confidence is increased. This technique had better SNR and CNR values compared to ss-EPI DWI sequence. However, differentiation of malignant and benign vertebral bone marrow lesion by ADC values in ss-EPI DWI, cannot been showed in rs-EPI DWI. 123 rs-EPI DWI sequence is promising DWI technique which reduces motion-induced phase errors by phase corrections and provides high resolution. We assume that optimization of diffusion gradients and other parameters for rs-EPI technique, can lead this technique as a substitute to routin DWI sequences in vertebral bone marrow imaging. Also, quantitative measurements seem to improve MRI specificity in management of vertebral bone marrow pathologies and follow-up studies.