Pulmoner BT anjiografi incelemesi yapılan hastalarda plevral ve parankimal bulguların pulmoner emboli ile ilişkisinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the relationship of pleural and parenchymal findings with pulmonary embolism on patients who underwent pulmonary CT angiography examination
- Tez No: 361392
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Pulmoner emboli; genellikle derin baldır venlerinden kaynaklanan trombüslerin veya trombüs dışı maddelerin embolizasyonu sonucu ortaya çıkan pulmoner arteriyel sistemin değişik derece ve lokalizasyondaki tıkayıcı hastalığıdır. PTE tanısında yalnızca öykü ve fizik muayenenin yetersiz olması nedeniyle; pek çok tanısal test kullanılmaktadır. Son yıllarda bilgisayarlı tomografi teknolojisindeki gelişmeler neticesinde invazif tanısal uygulamalar yerini non-invazif BT anjiyografik işlemlere bırakmıştır. Bu çalışmada PE ön tanısı ile BTPA yapılan 180 olguda PE olan ve olmayan ile masif ve submasif PE olan hastalarda kardiyovasküler ve plevroparankimal bulgular retrospektif olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pulmonary embolism; an occlusive disease in various degrees and localization of the pulmonary arterial system most commonly results from embolization of thrombosis or non thrombus substances that originate in the deep venous. Numerous diagnostic tests are used in the diagnosis of PTE, because only history and physical examination is insufficient. As a result of advances in computed tomography technology in recent years, invasive diagnostic applications have been replaced by non-invasive BT angiographic procedures. In this study, cardiovascular and pleuroparenchymal findings were retrospectively evaluated at 180 CTPA performed cases that preliminarily diagnosis as PE on the patients who are PE and non-PE, massive and submassive PE.