Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Ünitesine başvuran invaziv meme kanserli hastalardaki prognostik faktörlerin progresyonsuz sağkalım ve genel sağkalıma etkisi
Prognostic factors that effect progression free and overall survival in breast cancer patients in Medical Oncology Unit of Süleyman Demirel University Medical Faculty
  1. Tez No: 361396
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZGÜR ARICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KOÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Meme kanseri, kadınlarda en sık rastlanan ve en sık ölüm sebebi olan kanserdir. Çalışmamızın amacı ünitemize başvuran invaziv meme kanserli hastalardaki prognostik faktörlerin sağkalıma etkisini saptamaktır.Ekim 2002 - Ekim 2013 arasında ünitemize başvuran invaziv meme kanseri tanısı almış 717 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların tanı tarihi, yaşı, cinsiyeti, aile öyküsü, menopozal durumu; tümörün histolojik alt tipi, gradı, hormon reseptör profili (ER, PR), Cerb-B2 durumu, LVI, PNI varlığı; tümör çapı, metastatik LN sayısı ve evresi, varsa ilk progresyon tarihi, hasta yaşıyor ise son kontrol zamanı ve eksitus ise eksitus zamanı ve nedeni kaydedildi. Hastaların 714'ü kadın 3'ü erkekti. Ortalama yaş 53,1 (24-85) idi. Progresyonsuz ve genel sağkalımı etkileyen faktörler tek değişkenli ve çok değişkenli sağkalım analizleri ile değerlendirildi. Tüm hastaların ortalama takip süresi 53,5 ay (0,8-295) idi. Takipte 125 hastada (% 17,4) progresyon gelişirken progresyona kadar geçen ortalama süre 44,3 ay (5,6-167,2), ortalama progresyonsuz sağkalım süresi 49,2 ay (0,8-295) idi. Beş ve on yıllık progresyonsuz sağkalım oranları sırasıyla % 78 ve % 61 idi. Hastalardan 107 tanesinin (% 14,9) meme kanserine bağlı öldüğü saptandı. Ortalama genel sağkalım süresi 67,1 ay (2,1-380,6); 5 ve 10 yıllık genel sağkalım oranları sırasıyla % 86 ve % 70 olarak belirlendi. Tek değişkenli analizlerde; progresyonsuz sağkalıma, ALN tutulumu, tümör çapı, evre, histolojik grad, ER, Cerb-B2 ve LVI; genel sağkalıma ise ALN tutulumu, tümör çapı, evre, histolojik grad, histolojik alt tip, ER, Cerb-B2, LVI ve PNI'nın istatistiksel olarak anlamlı etki ettiği saptandı. Çok değişkenli analizlerde; progresyonsuz sağkalıma, ALN tutulumu, tümör çapı ve histolojik grad; genel sağkalıma ise ALN tutulumu, tümör çapı, histolojik grad ve Cerb-B2'nin istatistiksel olarak anlamlı etki ettiği (p < 0.05) saptandı.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common and most lethal cancer among women. The aim of this study is to determine the prognostic factors that effect progression free and overall survival in breast cancer patients in our unit. Datas of 717 invasive breast cancer patients, entered our unit between October 2002 and October 2013, were examined retrospectively. Diagnosis date, age, sex, family history, menopausal status; histologic type and grade, hormone receptor status (ER, PR), Cerb-B2 status, LVI, PNI, tumor size, stage, metastatic LN, first progression date (if present), if the patient lives last visit date and if the patient died death time and death cause were noted. Seven hundred and fourteen patient were women, 3 patients were men. Mean age was 53,1 (24-85). Prognostic factors that effect progression free and overall survival were analyzed in univariate and multivariate survival analysis. Mean follow-up time was 53,5 month (0,8-295). During follow-up 125 patient (% 17,7) were progressed. Mean time to progression was 44,3 month (5,6-167,2) and mean progression free survival time was 49,2 month (0,8-295). Five and ten year progression free survival rates were % 78 and % 61 respectively. One hundred and seven patients (% 14,9) died due to breast cancer. Mean overall survival time was 67,1 (2,1-380,6) month. Five and ten year overall survival rates were % 86 and % 70 respectively. In univariate analysis ALN status, tumor size, stage, histological grade, ER, Cerb-B2 and LVI were associated with progression free survival; ALN status, tumor size, stage, histological grade, histological type, ER, Cerb-B2, LVI and PNI were associated with overall survival. In multivariate analysis ALN status, tumor size and histological grade were the significant factors that effect progression free survival; ALN status, tumor size, histological grade and Cerb-B2 were the significant factors that effect overall survival (p < 0,05).