Isparta ve çevresinde klopidogrel ve aspirin direncinin araştırılması
Investigation of aspirin and clopi̇dogrel resi̇stance in Isparta area
  1. Tez No: 361397
  2. Yazar: FATİH AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve amaç: Akut koroner sendrom (AKS) ile başvuran ve/veya stent uygulanan hastalarda klopidogrel ve aspirin tedavisi günümüzde standart tedavidir. Ancak klopidogrel ve aspririn direnci gün geçtikçe artmaktadır. Bu iki ilaca karşı gelişen direnç yapılan çalışmalarda istenmeyen kardiak olaylar ile ilişkilendirilmiştir. Antitrombositer ilaçların etkinliğini ölçmek için kullanılan trombosit fonksiyon testleri çoğu kez pahalı, zaman alıcı ve ulaşılması zor testlerdir. Aspirin ve klopidogrel direncini saptamak için pratik, kolay uygulanabilinir, ucuz ve güvenilir parametrelere ihtiyaç vardır. Klopidogrel ve aspirin direnç sıklığını saptayarak, direnç gelişimine katkısı olan faktörlerin ortaya konması amaçlanmıştır. Method: AKS tanısıyla yatırılan klopidogrel ve aspirin kullanan 531 hasta çalışmaya alındı. Kan örneklerinden MEA (multiple electrod aggregometry) ile aspirin ve klopidogrel direnci ölçüldü. Sonuçlar eğri altında kalan alan (AUC) olarak verildi. AUC değerinin 470 ve üzerinde olması klopidogrel direci, 500 ve üzerinde olması aspirin direnci olarak yorumlandı. İstatistiksel analizde, bağımsız örneklem t testi, ROC analizi ve ki-kare testi kullanılmıştır Bulgular: Toplam 65 (%12,2) hastada klopidogrel direnci, 45 (%8,5) hastada ise asprin direnci saptandı. Klopidogrel direnci için diyabet, hiperlipidemi, artmış vücut kitle indeksi, kadın cinsiyet, trombosit sayısı risk faktörü iken aspirin direnci için ise diyabet, hiperlipidemi, ürik asit, LDL kolesterol, non-HDL kolesterol, kalsiyum, trombosit sayısı, atiyal fibirlasyon risk faktörü olarak tespit edildi. Sonuç: Bulgularımız, vücut kitle indeksi, diyabet, hiperlipidemi, kadın cinsiyet'in klopidogrel direnciyle; diyabet, hiperlipidemi, ürik asit, LDL kolesterol, non-HDL kolesterol, kalsiyum, trombosit sayısı, atiyal fibirlasyon aspirin direncini ile ilişkili olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Background: Aspirin and clopidogrel therapy is the standard of care in patients with acute coronary syndrome (ACS) and stent implantation. However, Clopidogrel and aspirin resistance are arising increasingly. As this nonresponsiveness is associated with increased adverse outcome, detection of these subjects in daily practice is important in order to withhold a more aggressive therapy and closer follow up. The platelet function tests for measurement aspirin and clopidogrel resistance are very expensive and time consuming. We need have practically, easily accessible, cheaper and reliable parameters for detecting aspirin and clopidogrel resistance Methods: A total of 541 patients who had been on clopidogrel and aspirin therapy for the diagnosis of ACS were enrolled in this study. Clopidogrel and aspirin resistance was analyzed by Multiplate MP-0120 device by using the method of whole blood aggregometry. The amount of ADP induced platelet aggregation was assessed as area under curve (AUC), and a cut off value of 470 for clopidogrel resistance and 500 for aspirin resistance, above which the patient is considered as clopidogrel and aspirin resistance, was used. Independent sample t-test, ROC analyses and chi-square test were used in statistical analysis. Results: Among the 541 patients analyzed 65 were found to be clopidogrel resistance (% 12,2 ) and 45 were found aspirin resistance (% 8,5). Diabetes Mellitus, Hyperlipidemia, platelet count, body mass ındex and female gender was risk factor for clopidogrel resistance. Diabetes Mellitus, Hyperlipidemia, uric acid, calcium, platelet levels, atrial fibrillation, was risk factor for aspirin resistance. Conclusion: This study showed that Hyperlipidemia, platelet count, body mass ındex and female gender are associated with clopidogrel resistance and diabetes mellitus, hyperlipidemia, uric acid, calcium, platelet levels, atrial fibrillation are assosiated with aspirin resistance especially in patients with ACS.