Renal hücreli karsinomlarda Foxo1, anneksin 2 ve P53 ekspresyonunun klinikopatolojik parametreler ile ilişkisinin immunohistokimyasal yöntemle araştırılması
The investigation of the relationship between Foxo1, annexin 2 and P53 expressions and clinicopathological parameters in renal cell carcinoma with immunohistochemistry
  1. Tez No: 361401
  2. Yazar: RAŞİT AKDENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞİRİN BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, FoxO1, Anneksin 2 ve p53'ün immünohistokimyasal ekspresyonlarının klinikopatolojik parametrelerle ilişkisini araştırıp, renal hücreli karsinom (RHK) gelişimindeki rollerini belirlemektir. Yöntem: On normal böbrek ve 70 berrak hücreli RHK (BHRHK)'de immünohistokimyasal yöntemle FoxO1, Anneksin 2 ve p53 ekspresyonları incelendi. FoxO1, Anneksin 2 ve p53 ekspresyonları ve klinikopatolojik parametreler arasındaki ilişki yanı sıra bu belirleyiciler arasındaki korelasyon değerlendirildi. Bulgular: Anneksin 2 ve p53 ekspresyonları BHRHK olgularında normal böbrek dokularına göre anlamlı olarak artmıştı (p 0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the immunohistochemical expressions of FoxO1, Annexin 2 and p53 in association with the clinicopathological parameters in order to define their roles in the development of renal cell carcinoma. Immunohistochemical analyse of FoxO1, Annexin 2 and p53 expressions were performed on the sections of 10 normal kidney and 70 clear cell RCC tissues.FoxO1, Annexin 2 and p53 expressions and the clinicopathological parameters as well as, the correlation between these markers were analysed. The expressions of Annexin 2 and p53 were significantly higher in cRCC than the normal kidney tissues. There was not any significant difference between cRCC and normal kidney groups regarding the expression of FoxO1. Annexin 2 and p53 expressions were significantly stronger in cases with higher nuclear grade and pT stage . We also found significant association between these markers and lymphovasculer invasion and tumor size . FoxO1 expression was significantly stronger in cases with lower nuclear grade and pT stage . There was a significant association between FoxO1 expression and lymphovasculer invasion and tumor size.A positive correlation was found between Annexin 2 and p53 expressions ,a negative correlation was found between Anneksin 2 and FoxO1 ,as well as FoxO1 and p53 expressions in cRCC cases. We suggest that FoxO1, Annexin 2 and p53 expressions may involve in differentiation, progression, and the aggressiveness of cRCC.Further studies are needed to approve our findings and to clarify the role of these markers in the development of cRCC.