Alt ekstremite kas–tendon yaralanmaları olan sporcularda fizik muayene ve öykünün manyetik rezonans görüntüleme ile korelasyonu
Correlation between physical examination-anamnesis and magnetic resonance imaging at lower extremity muscle-tendon injuries of athletes
- Tez No: 361400
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZHAN ÖZGÜRBÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çeşitli derecelerdeki alt ekstremite kas yaralanmaları spor yaralanmalarında sıkça görülür. Alt ekstremite kas-tendon yaralanmaları genellikle sprintte ve eksantrik kasılma sırasında meydana gelir. Spor Hekimliği Bölümü'ne, Şubat 2013 ile Şubat 2014 tarihleri arasında başvuran, 18-30 yaş arası, non-travmatik, alt ekstremite kas-tendon yaralanmaları olan, 30 erkek sporcunun tamamı bu çalışmaya dahil edildi. Hastaların tümünün manyetik rezonans görüntülemeleri aynı radyolog tarafından ayrıntılı olarak okundu. Spor hekiminin fizik muayenesi-öyküsüne göre alt ekstremite kas yaralanmalarının tanı ve derecelendirilmeleri, manyetik rezonans görüntüleme sonuçları ile karşılaştırıldı. Uyum oranları hesaplandı. Öykü ve fizik muayene parametrelerinin alt ekstremite kas-tendon yaralanmalarını tahmin edebilme (öngörebilme) değerleri araştırıldı. Alt ekstremite kas yaralanmalarının tanısında, spor hekiminin fizik muayenesi-öyküsü ile manyetik rezonans görüntüleme sonuçları arasında, kappa analizi anlamlı bir uyum (kappa=0,595) ortaya çıkardı. Derecelendirmelerde, spor hekiminin fizik muayenesi-öyküsü ile manyetik rezonans görüntüleme sonuçları arasında iyi düzeyde uyum (ağırlaştırılmış kappa=0.646) vardı. Öykü ve fizik muayene parametreleri içinde en yüksek korelasyon (kappa=0.865) sprintteki batma hissi skorları ve kas yaralanmalarının tanısı arasında bulundu. İzole fasyal yırtıkların sayısı (7/30), muskulotendinöz bileşke yırtıkları (7/30) kadardı. İstatistiksel sonuçlar, alt ekstremite kas-tendon yaralanmalarının doğru tanı ve derecelendirilmesi için detaylı öykü ve fizik muayenenin genellikle yeterli olduğunu gösterir. Kappa analizi, araştırılan bazı parametreler arasında anlamlı uyumları gösterebilir. Ne olursa olsun tanı için bu, mükemmel bir uyum değildir, bu nedenle de profosyonel sporcularda ek manyetik rezonans görüntülemeler gerekli olabilir. Detaylı öykünün önemini, koşu ve sprint aktivitelerindeki batma hissi vurgular ve bu parametrenin koşu ve sprint aktivitelerindeki skorlarının yüksekliği kas yırtığını genellikle öngörebilir.
Özet (Çeviri)
Many degrees of lower extremity muscle injuries are commonly seen at sports injuries. Lower extremity muscle-tendon injuries generally occur in sprinting activities during eccentric contraction. Total of 30 athletes who applied to The Department of Sports Medicine between 2013 February and 2014 February, aged between 18 and 30, with non-traumatic lower extremity muscle-tendon injuries were included in this study. Magnetic resonance imagings of the patients were evaluated by the same radiologist in detail. The diagnosis and graduation of lower extremity muscle injuries according to the sports physician's physical examination and anamnesis were compared to the magnetic resonance imaging results. Accordance rates were calculated. The predictive values of the anamnesis and physical examination parameters in lower extremity muscle-tendon injuries were investigated. The kappa analysis revealed a substantial agreement (kappa=0.595) between the sports physician's anamnesis-physical examination and the magnetic resonance imaging results at the diagnosis of lower extremity muscle injuries. The agreement was good level (weighted kappa=0.646) between the sports physician's anamnesis-physical examination and the magnetic resonance imaging results at the graduations. Among the anamnesis and physical examination parameters, the highest correlation (kappa=0.842) was found between stinging sensation scores in sprinting activities and the diagnosis of muscle injuries. The numbers of isolated fascial tears (7/30) were as much as musculotendon junction tears (7/30). The statistical results reveal that detailed anamnesis and physical examination are generally sufficient for an accurate diagnosis and graduation in lower extremity muscle-tendon injuries. The kappa analysis may display substantial agreements between some of the investigated parameters. However this is not a perfect agreement for diagnosis, therefore in professional athletes additional magnetic resonance imagings may be necessary. Stinging sensation in running and sprinting activities emphasises the importance of detailed anamnesis and height scores of this parameter (in running and sprinting activities) generally predict muscle fiber tears.