Yenidoğan döneminde meme büyümesi olan bebeklerde plazma kisspeptin düzeyleri
Plasma kisspeptin levels infants with breast growth in newborn period
  1. Tez No: 361422
  2. Yazar: AVNİ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ORBAK
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Yenidoğan döneminde kisspeptin düzeyleriyle ilgili çalışmalar çok kısıtlıdır. Bu çalışma ile meme büyümesi olan ve olmayan yenidoğanlarda plazma kisspeptin hormonu düzeylerinin araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metot: Bu çalışmada Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrin Polikliniklerine Eylül 2013–Mart 2014 tarihleri arasında memede büyüme şikayeti ile başvuran hastalarda plazma kisspeptin hormon düzeylerini belirlemek için prospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya 14-28 günlük meme büyümesi olan 20 kız ve meme büyümesi olan 20 erkek bebek olmak üzere 40 bebek alındı. Kontrol grubu olarak da aynı yaş grubunda meme büyümesi olmayan 20 kız bebek ve meme büyümesi olmayan 20 erkek bebek olmak üzere 40 bebek dahil edildi. Olgulardan venöz kan örnekleri alınarak K2EDTA'lı hemogram tüplerine 2 mililitre kan konuldu. Kanlar santrifüj edilerek plazma kısmı ayrıldı ve enzim-immun assay yöntemiyle ölçüldü. Kisspeptin düzeyleri nanogram/mililitre cinsinden bulundu. Bulgular: Meme büyüklüğü olan gruptaki hastalarda plazma Kisspeptin değeri 0,55 ± 0,16 ng/mL idi. Kontrol grubunda plazma Kisspeptin değeri 0,48 ± 0,1613 ng/mL idi. Meme büyüklüğü olan grup ile olmayan grup arasında plazma Kisspeptin açısından istatiksel olarak anlamlı fark bulundu (P=0,039). İstatiksel olarak anlamlı olmamasına rağmen kızların tüm gruplarında plazma kisppeptin düzeyleri erkeklere oranla yüksek tespit edildi. Meme büyüklüğü olmayan kızlarda plazma kisspeptin düzeyleri 0,491 ± 0,1511 ng/mL ve erkeklerde 0,4690 ± 0,17402 ng/mL olarak saptandı. Meme büyüklüğü olan kızlarda plazma kisspeptin düzeyleri 0,6135 ± 0,18866 ng/mL ve erkeklerde 0,5000 ± 0,11978 ng/mL olarak bulundu. Plazma kisspeptin düzeyleri ile LH arasında anlamlı korelasyon bulundu (P=0,05, r=0,312). Sonuç: Bu çalışma ile yenidoğanlarda plazma kisspeptin düzeylerinin normalleri tanımlandı. Kisspeptinin yenidoğanlarda meme büyümesi olan olgularında yüksek bulunması, yenidoğanlarda meme büyümesinin fizyopatolojisinde kisspeptinin de rol olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Aim: Kisspeptin levels studies are very limited in the neonatal period. This study aimed to investigate that plazma kisspeptin hormone levels with and without breast growth in newborns. Materials and Methods: This study was performed prospectively to determine plasma hormone levels of kisspeptin in patients admitted with complaint of breast growth in Erzurum Ataturk University Faculty of Medicine, Research Hospital Pediatric Endocrine Policlinic in September 2013-March 2014. This study was included in 14-28 days-old-age 40 infants (20 girls and 20 boys) with breast growth and without breast growth 40 infants (20 girls and 20 boys) as the control gruop. 2 milliliters venous blood samples were collected from patients to hemogram tubes with K2EDTA. Plasma was separated by centrifugation and it measured by Enzyme-Immunoassay method. Kisspeptin levels was found as ng/mL. Results: Group of patients with breast growth of kisspeptin plasma level was 0.55 ± 0.16 ng/ml. Control group of kisspeptin plasma level was 0,48 ± 0,1613 ng/ml. Between with and without breast growth groups were found statistically significant differences for level of plasma Kisspeptin (P=0,039). Although there is not statistically significant, plasma kisppeptin levels were found higher in all groups of girls compared to boys. Plasma kisspeptin levels without breast in newborn growth were detected in girls 0.491 ± 0.1511 ng/mL and in boys 0.4690 ± 0.17402 ng/ml. Plasma kisspeptin levels with breast growth in newborn were detected in girls 0,6135 ± 0,18866 ng/mL and in boys 0,5000 ± 0,11978 ng/ml. Between Plasma kisspeptin levels and LH levels were found significant correlation (P=0,05, r=0,312). Conclusion: In this study, normal levels of plasma kisspeptin were identified in newborns. Because of high Kisspeptin levels with breast growth in newborns, the pathophysiology of breast growth in newborns could be demonstrated role of kisspeptin.