Fingolimod tedavisi başlanan multipl skleroz hastalarında total oksidatif stres ve total antioksidan kapasitenin değerlendirilmesi
The assessment of total oxidative stress and total antioxidant capacity in the patient with multiple sclerosis cured with fingolimod treatment
  1. Tez No: 361421
  2. Yazar: RECEP YEVGİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Multipl skleroz (MS) merkezi sinir sisteminin kronik inflamatuar demiyelinizan hastalığıdır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar MS patogenezinde oksidatif stresin ma-jor bir rol oynadığını göstermektedir. Reaktif oksijen ve nitrojen türleri MS'in patolojik işaretlerinden olan miyelin ve oligodentrosit dejenerasyonunda anahtar rol oynamakta-dır. Çalışmamızda Atatürk Üniversitesi Tıp fakültesi Nöroloji Anabilim Dalında Re-lapsing-Remitting MS tanısı ile izlenen ve ilk kez fingolimod tedavisi başlanan hasta-larda fingolimod tedavisinin, total oksidatif stres (TOS) ve total antioksidan kapasite (TAK) üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda MS tanısı ile izlenen ve ilk kez fingolimod tedavisi başlanan 25 Relapsing-Remitting MS hastası ile 40 sağlıklı kontrol grubu alındı. Hastalardan fingolimod tedavisi başlanmadan önce ve fingolimod tedavisi başlandıktan 3 ay sonra serum örneği alınarak ayrı ayrı TOS ve TAK değerlendirildi. Total oksidatif stres aktivitesi hazır ticari TOS Assay Kit (Rel Assay Diagnostics, Türkiye) kullanılarak, total antioksidan kapasite aktivitesi hazır ticari TAS Assay Kit (Rel Assay Diagnostics, Türkiye) kullanılarak ölçüldü. Çalışmamızda MS hastalarında fingolimod tedavisi başlanmadan önce, TOS dü-zeylerinin kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde artmış olduğu sap-tandı. MS hastalarında 0,5 mg/gün dozunda oral fingolimod tedavisi başlandıktan 3 ay sonra bakılan TOS düzeylerinin tedaviden önceki TOS düzeylerine göre anlamlı ölçüde düşüş gösterdiği saptandı. Çalışmamızda, fingolimod tedavisi başlanmadan önce MS hastaları ile kontrol grubu arasında TAK düzeyleri arasında fark saptanmadı. 0,5 mg/gün dozunda oral fingolimod tedavisinin 3. ayı sonunda yapılan TAK değerlendirmesinde tedavi öncesine göre hafif bir yükselme izlenmekle birlikte istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is chronic inflamatuar demiyelinizan disease of central nervous system. Recent studies indicate that oxidative stress plays a major role on MS pathogenesis. The types of reactive oxygen and nitrogen play a key role in the degene-ration of oligodentrosit and myelin which are pathologic indication of MS. In our study we aimed to investigate the effects of fingolimod treatment on total oxidative stress (TOS) and total antioxidant capacity (TAC) of the patients diagnosed with relapsing-remitting MS and firstly started to be treated with fingolimod treatment at the Faculty of Medicine Neurology Department of Atatürk University. The study was carried on 25 patients diagnosed with MS and firstly started to be cured with fingolimod treatment at Atatürk University School of Medicine Department of Neurology, along with a control group consisting of 40 healthy people. Samples of serum were taken from the patients three months before and after fingolimod treatment and TOS and TAC were asessed seperately. Total oxidative stress activity was measured by using handy commercial TOS Assay Kit (Rel Assay Diagnostics, Turkey) and total antioxidant capacity activity was measured by using TAC Assay Kit (Rel Assay Diagnostics, Turkey). In our study, we found out that before starting the treatment of fingolimod on MS patients, the levels of TOS increased significantly interms of control group (p0,05).