Adölesan gebeliklerin perinatal sonuçları
Adolescent pregnancies' perinatal outcomes
  1. Tez No: 361423
  2. Yazar: EMİNE YASEMİN İNALÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN İNGEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Adölesan Gebeliklerin Perinatal Sonuçları Amaç: Adölesan terimi ile çocukluktan erişkinliğe geçişi tanımlanmakta ve Dünya Sağlık Örgütüne göre adölesanlığın 10-19 yaşlar arasında olduğu bildirilmektedir. Tüm dünya ülkelerinde adölesan gebelikler çok önemli bir sağlık sorunu oluşturmaktadır. Adölesan gebeler hem maternal hem de fetal açıdan yüksek riskli gebeliklerdir. Bu çalışmada hastanemizde adölesan ve adölesan olmayan gebelerin obstetrik ve neonatal sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Hastanemize 01.01.2008-31.12.2012 tarihleri arasında başvuran ve 20 hafta üzerindeki doğum yapan 19 yaş ve altı gebelerin ve aynı dönemde doğum yapmış 20-29 yaş arası gebelerin gebelik ve doğum kayıtları retrospektif olarak inceledik. Grupların demografik özellikleri (yaş, gravida, parite), obstetrik sonuçları (doğumda gestasyonel yaş, doğum şekli, doğum kilosu, 5. dakika Apgar skorları. anemi varlığı) ve obstetrik komplikasyonlar (preterm doğum, intaruterin gelişme geriliği, oligohidramnios, gestasyonel diyabet, makrozomi, fetal distres) açısından karşılaştırıldı. Sonuçlar arasında istatistiksel önem düzeyi için p değeri
Özet (Çeviri)
Adolescent Pregnancies' Perinatal Outcomes Purpose:The term adolescent describes transition childhood to maturity and World Health Organization indicates that adolescense is between ages 10 and 19. Adolescent pregnancies create very important health problem in both developed and developing countries in the world. In terms of maternal and fetal problems, pregnant adolescent are in high risk pregnancy category. In our study, we aimed to compare obstetrics and neonatal results of adolescent and non-adolescent pregnancies in our hospital. Instrument and Method:Pregnancy and birth records of both under 19 year old and between 20 and 29 years old pregnants, who gave birth over 20 months at the same period and were referede to our hospital between 01.01.2008 and 31.12.2012, were retrospectively examined. Demographic characteristics of groups (age, gravida, parity), obstetrics results (birth gestational age, type of delivery, birth weight, Apgar score at 5. minutes, presence of anemia) and obstetrics complications (preterm birth, intrauterine growth restriction, gestational diabetes, macrosomia, premature membrane rupture, intrauterine ex fetus, gestational hypertension) are compared. The statistical signifance of results, p value was