Tumor necrosis factor-related apoptosis-ınducing ligand (TRAİL) ve epoksomisin'in osteosarkom hücrelerinde apoptozis üzerine etkileri
Effects of tnf-related apoptosis inducing ligand (TRAİL) and epoxomicin on apoptosis in different types of osteosarcoma cells
  1. Tez No: 361437
  2. Yazar: FERHAT HANİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ÖZBEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Osteosarkom hastalarında, kemoterapinin dezavantajlarından ve bazı hastalarda gelişen dirençten dolayı, yeni ve daha güvenli bir tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. Tümör tedavilerinde yeni bir dönem açacağı düşünülen TRAIL birçok tümörde denenmektedir. Osteosarkom hücrelerinin TRAIL'a karşı dirençli olduğu bilinmektedir. Bazı kanser hücrelerinde proteazom inhibitörlerinin TRAIL hassasiyetini arttırdığını bildiren yayınlar vardır. Ancak TRAIL'e dirençli osteosarkom hücrelerinde proteazom inhibitörlerinden epoxomicinin (epoksomisin) bu direnci nasıl etkilediği daha önce çalışılmamıştır. Ayrıca yaptığımız literatür taramasında epoxomicinin osteosarkom hücreleri üzerine etkisini araştıran bir çalışmaya rastlamadık. Bu nedenlerden dolayı epoxomicinin osteosarkom hücrelerinde apoptozis ve hücre sitotoksisitesi üzerindeki etkilerini ve epoxomicinin TRAIL'a dirençli MG-63 ve Saos-2 hücre dizilerinde TRAIL hassasiyetini arttırıp arttırmadığını araştırdık. Epoxomicin ve/veya TRAIL ile inkübe edilen hücrelerde hücre canlılıkları kolorimetrik yöntem prensibiyle ölçüm yapan MTT ve WST-8 kitleri ile tespit edildi. Kaspaz-3, -8 ve -9 aktiviteleri ve pro-apoptotik Bax protein düzeyleri spektrofotometrik kitler ile ölçüldü. Apoptozis oluşumu immunokimyasal olarak TUNEL metodu ile değerlendirildi. MG-63 ve Saos-2 hücre canlılıkları üzerindeki TRAIL ve/veya epoxomicin etkisini, doza ve zamana (24, 48, 72 saat) bağımlı olarak değerlendirdik. MG-63 hücrelerinde epoxomicin LD50 dozlarını, 24 saatlik inkübasyon sonrası 272 nM,48 saatlik inkübasyon sonrası 124 nM ve 72 saatlik inkübasyon sonrası 12 olarak bulduk. Saos-2 hücrelerinde ise epoxomicin LD50 dozlarını, 24 saatlik inkübasyon sonrası 355 nM, 48 saatlik inkübasyon sonrası 255 nM ve 72 saatlik inkübasyon sonrası 7 nM olarak bulduk.
Özet (Çeviri)
Osteosarcoma (OS) is one of the most frequent primary malignant tumors of bone. Despite recent improvement in therapy, there is inherent or acquired resistance to chemotherapeutic agents in some OS cases. In addition, the other disadvantages of the chemotherapeutic agentsare their cyctotoxic effects to normal tissues and organs. Novel therapeutic approaches are needed for improvement of OS treatment. The purpose of our study was to determine the effects of epoxomicin on TRAIL resistance in MG-63 and Saos-2 osteosarcoma cells with an attempt to find novel anti-cancer agents that target cancer cells or confer synergy with TRAIL. We determined the cytotoxic effect of epoxomicin and TRAIL in Saos-2 and MG-63 OS cell lines using MTT and WST-8 assays. We measured apoptosis markers such as caspase -3, -8, -9 activities and pro-apoptotic Bax levels. We demonstrated apoptosis immunochemically using TUNEL assay.