Renal hücreli karsinomda perirenal yağ dokusu, renal sinüs ve renal ven invazyonunun tümör nekroz faktör ilişkili ligand (traıl) ve reseptörleri ile ilişkisi
Relationship between the tumor necrosis factor related apoptosis inducing ligand (trail) and trail receptors with perirenal fat, renal sinus and renal vein invasion of renal cell carcinoma
  1. Tez No: 454037
  2. Yazar: ONUR YUSUF KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TÜRKER KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Renal hücreli karsinom (RHK) böbrek tümörlerinin içinde en yaygın olanıdır. Mortalitesi en yüksek ürolojik malignitelerdendir. Hedefe yönelik tedavide yeni çıkan ajanlara rağmen nüks veya metastatik RHK kemoterapiye oldukça dirençlidir. TRAIL sadece kanser hücrelerinde apoptozu inhibe ettiği için anti kanser tedavi amaçlı kullanımı deneysel çalışmalarda devam etmektedir. Renal sinüs, içinde bulundurduğu lenfatik ve vasküler ağlardan dolayı RHK'in böbrek dışına yayılımında önemli olduğu düşünülmekte ve son zamanlarda üzerinde fazlaca durulmaktadır. Bu çalışmada RHK hastalarında TRAIL ve reseptörlerinin renal sinüs, renal ven ve perirenal yağ doku tutulumu olan hastalar arasında ekspresyonu inceledik. Ayrıca renal ven, renal sinüs, perirenal yağ doku tutulumu ile yaş, cinsiyet, tümör çapı, nükleer grade, histolojik alt tip gibi parametreler ile ilişkisini değerlendirdik. RHK tanısı alan 249 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Renal sinüs, renal ven ve perirenal yağ doku tutulumları ile yaş, cinsiyet, histolojik alt tip, nükleer grade tümör çapı ile analiz edildi. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda bu parametrelerden sadece tümör çapı ile renal sinüs, renal ven ve perirenal yağ doku tutulumu arasında anlamlı ilişki saptandı. Bu 249 hastadan dosyalarında TRAIL ve reseptörleri ile çalışılmış olan 145 hasta; renal sinüs, renal ven ve perirenal yağ doku tutulumu ile TRAIL ve reseptörlerinin ekspresyonu açısından incelendi. Dokuz hasta parafin blokları yeterli değerlendirilemediği için çalışma dışında tutuldu. Analizler sonucunda, düşük TRAIL-R1 ekspresyonunun renal ven invazyonu olmaması ile anlamlı ilişkili olduğu (p=0,002); yüksek TRAIL-R3 ekspresyonunun renal ven invazyonu olması ile anlamlı ilişkili olduğu saptanmıştır (p=0,005). Renal ven tutulumu olanlar ile TRAIL-R3 yüksek olması istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. TRAIL-R3 sitoplazmik uzantısı olmadığı için tuzak reseptör olarak işlev görür. TRAIL-R3 ortamda yüksek olduğu zaman mevcut TRAIL proteinini bağlar. Ölüm reseptörleri olan TRAIL-R1 ve TRAIL-R2 için bağlanacak az sayıda TRAIL proteinin kalması veya hiç kalmaması nedeni ile hücre apoptoza giremez ve tümör agresif seyredebilir. Az miktarda kalan TRAIL, ölüm reseptörü olan TRAIL-R1 veya TRAIL-R2'ye bağlanabilir. Ancak bu durumda da apoptoz gerçekleşmeyebilir bu da bize TRAIL-R1 ve TRAIL-R2'nin hücre içi sinyal yollarında sorun olabileceğini gösterir. Renal ven tutulumu olmayanlar ile TRAIL-R1'in ekspresyon seviyesi düşük saptanmıştır. Tümör hücresinde apoptozu indüklemesinden dolayı TRAIL-R1 seviyesi düşüklüğü istenilmez. Ancak üst pol ve büyük boyutta olan tümörler agresiftir. Bu durumda da renal ven invazyonu olmadan TRAIL-R1 düşüklüğünü açıklayabiliriz. Renal ven invazyonu olmayan ve TRAIL-R1 ekspresyonu düşük olan hastalar diğer prognostik faktörler de göz önünde bulundurularak değerlendirilmelidir. TRAIL ve reseptörlerinin renal sinüs, renal ven ve perirenal yağ doku tutulumu olanlarda ekspresyonun daha geniş serilerde değerlendirmelidir.
Özet (Çeviri)
Renal cell carcinoma (RCC) is the most common tumor of the kidney. Among the urologic malignancies mortality rate of RHK is the highest one. Despite the new agent targeted therapies, recurrent or metastatic RCC are highly resistant to chemotherapy. TRAIL only inhibits apoptosis in cancer cells so using for anti-cancer therapeutic continues in experimental trials. Renal sinus, contain within the lymphatic and vascular plexus, investigators thinks that renal sinus is the important area for the spread out of the kidney cell carcinoma and focuses on much lately. In this study, we investigated that TRAIL and its receptors expression among renal sinus, renal vein and perirenal fat involvement patients with RCC. In addition we evaluated the relationship between the renal vein, renal sinus, perirenal fat involvement and parameters such as, age, gender, tumor size, nuclear grade, histological subtype. We examined the data of 249 patients retrospectively who had RCC diagnosis. Renal sinus, renal vein and perirenal fat involvement were analyzed with age, gender, histological subtype, tumor size, nuclear grade. Results of statistical analysis only tumor diameter has a significant relationship between the renal sinus, renal vein and perirenal fat involvement. We examined 145 of the 249 patients that studied TRAIL and its receptors; analyzed the expression of TRAIL and its receptors between the renal sinus, renal vein and perirenal fat involvement. Nine patients were excluded for not enough paraffin blocks evaluated. Analyses results have shown that, there is a significant association between low TRAIL-R1 expression and of absence renal vein involvement (p=0,002); and significant association between the high TRAIL-R3 expression and renal ven involvement (p=0,005) TRAIL-R3 is decoy receptor. If TRAIL–R3 is high, connecting all of the TRAIL and there is no or a few TRAIL for the death receptors (TRAIL-R1 and TRAIL-R2). So apoptosis can not start and tumor acts aggressively. Even if TRAIL-R1 and TRAIL-R2 connects a few TRAIL, apoptosis can not realized; in this case we think that there is a problem in the intracellular signal pathways. We determined low TRAIL-R1 expression in the patients with the absence of renal vein involvement. Normally we expect high TRAIL-R1 expression in the tumor cells. The tumor is at the upper pole of the kidney and tumor diameter is bigger we think that tumor is so aggressive and low TRAIL-R1 expression happens without renal vein involvement. We must evaluate the low TRAIL-R1 expression with the absence of renal vein involvement with the another prognostic factors. Between the relationship; TRAIL and its receptors with renal sinus, renal vein and perirenal fat involvement must be investigated in larger series.