Varikosele bağlı testiküler disfonksiyonun patofizyolojisinde TRAIL ve resptörlerinin rolü
Role of TNF-related apoptosis-inducing ligand (TRAIL) in the pathogenesis of varicocele-induced testicular dysfunction
- Tez No: 411956
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TÜRKER KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnfertil erkeklerde varikoselin artan sıklığı bu konuda yapılan çalışma sıklığının artmasına ve tedavi için moleküler düzeyde araştırmalar yapılamsına neden olmuştur.Bu çalışmanın amacı deneysel rat modelinde varikosele bağlı testiküler disfonksiyon patofizyolojisinde TRAIL ve reseptörlerinin rolünün olup olmadığı amaçlanmıştır.Ratlar kontrol,sham ve varikosel olarak üç gruba ayrılmıştır.Ratların sol testiküler ve renal venlerine parsiyel ligasyon uygulanarak varikosel oluşturulmuştur.Ratlar cerrahien 13 hafta sonra değerlendirilmiştir.Testis hücrelerindeki DNA fragmentasyon derecesi terminal deoxynucleotidyl transferase deoxyuridine triphosphate nick end labeling (TUNEL) assay methodu ile incelenmiştir.Tübül dejenerasyonu Johnsen skorlama sistemi ile değerlendirilmiştir. TRAIL ve resptörlerinin ekspresyon dereceleri immünohistokimya ve Western Blot teknikleri ile değerlendirilmiştir. Apoptotik index; Johnsen skoru , TRAIL ve reseptörlerinin ekspresyonu ile beraber değerlendirilmiştir.İstatiksiksel yöntemler olarak bilgisayar ortamında Kruskal-Wallis and Dunn's multiple comparison testleri kullanılarak ortalama değer ±s.d.
Özet (Çeviri)
The higher frequency of varicocele in men with infertility has drawn attention and resulted in increased research at the molecular level towards treatments. The aim of this study was to investigate the role of tumor necrosis factor (TNF)-related apoptosis-inducing ligand (TRAIL) and its receptors in varicocele-induced testicular dysfunction in an experimental rat model. The rats were divided into three groups: control, sham and varicocele. Varicoceles in rats were induced by partial ligation of the left renal vein and left testes. The rats were analyzed 13 weeks after surgery. The degree of DNA fragmentation within cells in the testis was determined using terminal deoxynucleotidyl transferase deoxyuridine triphosphate nick end labeling (TUNEL) assay. Tubule degeneration was evaluated using the Johnsen score. The expression of TRAIL and its receptors was detected by immunohistochemical and Western blotting techniques. The apoptotic index, Johnsen score and the expression of TRAIL and TRAIL receptors were examined. The data are presented as the mean±s.d. and were analyzed using computer software. The Kruskal-Wallis and Dunn's multiple comparison tests were used in the statistical analyses. The germ cell apoptotic index was increased in rats with varicoceles when compared with the sham and control groups (P=0.0031).