Şizofreninin etiyopatogenezinde chlamydophila pneumoniae'nin rolü: Şizofreni beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) ve nörotrofin-3 (NT-3) ilişkisi
The role of chlamydophila pneumoniae in the etiopathogenesis of schizophrenia and brain-derived neurotrophic factor (BDNF), neurotrophins like neurotrophin 3 (NT3) levels
- Tez No: 361470
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR KOCAZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Psikiyatri, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Nörotrofik ve intraselüler bir etken olarak Chlamydophila pneumoniae'nin multifaktöriyel ve nöropsikiyatrik bir hastalık olan şizofreni ile ilişkisi hakkında az da olsa ortaya konulan veriler son yıllarda çok dikkat çekici olmuştur. C.pneumoniae'nin, transendotelyal hücreleri uyararak, monositleri enfekte ederek, beyin endotel hücrelerine ve mikroglialara yerleşip burada kronik/persistan enfeksiyonlarla enfekte monositlerle birlikte T hücrelerden nörotrofin sentezini arttırdığı ileri sürülmektedir. Biz de çalışmamızda 50 şizofrenik olgudan oluşan hasta grubu (HG) ve 35 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubu (SKG)'nda serolojik ve moleküler yöntemlerle C.pneumoniae enfeksiyon varlığını ve BDNF, NT3 düzeylerini ELISA yöntemi ile saptayarak, şizofreni-C.pneumoniae enfeksiyon ilişkisini ve bu ilişkide BDNF, NT3 düzeylerinin rolünü uluslararası düzeyde ilk kez göstermeyi amaçladık. 50 hastanın 14'ünde, 35 kontrol olgusunun birinde kronik enfeksiyon seropozitifliği belirlenmiş, aralarında anlamlı fark saptanmıştır (p0.05). Her iki grupta da RT-PCR ile C.pneumoniae DNA saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
The data about the relationship between neurotrophic and intracellular factor Chlamydophila pneumonia and schziophrenia which is multi-factorial and neuropsychiatric disorder has been remarkable in recent years. It has been reported that C. pneumoniae localizes in human brain endothelial cells and microglia by stimulating transendothelial cells and infecting monocytes and upregulates the synthesis of neurotrophins infected by C.pneumoniae from monocytes and T cells with chronic / persistent infections. We aimed to show schizophrenia-C. pneumoniae infection relationsip and the role of BDNF, NT3 levels on this relationship, at the international level for the first time by investigating presence of C. pneumoniae infection by using serological and molecular methods and BDNF, NT3 levels detected by ELISA method in the patients group including 50 schizophrenia and control group including 35 healthy people. We detected chronic infection seropositivity in 14 of the 50 patients with schizophrenia and in 1 of the 35 healthy control individuals. A statistical significant difference was found between patient and control groups (p0.05). There was not detected C.pneumoniae DNA in both of the groups by using RT-PCR.