Gömülü 20 yaş dişlerinin cerrahi çekiminde piezocerrahi ile klasik cerrahi yöntemlerinin ağrı, anksiyete değerleri ve inferior alveolar sinir hasarı üzerine etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparison and evaluation of pain, anxiety levels and inferior alveolar nerve injury between piezosurgery and classical surgical method in impacted third molar surgery
- Tez No: 361504
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YALTIRIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Oral cerrahide en sık yapılan operasyonlar gömülü alt üçüncü büyük azı dişlerin cerrahi çekimidir. Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi gömülü alt üçüncü büyük azı cerrahisi sırasında anksiyete, operasyonu takiben ödem, trismus, ağrı gibi şikayetler ve sinir hasarı gibi komplikasyonlar görülebilmektedir. Oral cerrahide, cerrahi işlemler sırasında görülen şikayet ve komplikasyonları azaltmak için, klasik cihazlara oranla daha güvenli ve daha az agresif bir yöntem geliştirmek için çalışmalar yapılmaktadır. Bu amaçlarla geliştirilen piezocerrahi yöntemi; oral cerrahide klasik yöntemleri tamamlamak ve bazı vakalarda yerini almak için tasarlanmış, güvenli ve etkili osteotomiler yapılmasını sağlayan yeni bir yöntemdir. Piezocerrahi yönteminin en önemli avantajı doku sertliğini tanıyabilmesinden dolayı seçici kesim yapması ve yumuşak dokulara zarar vermemesidir. Çalışmamızda yaşları 18-35 arasında değişen alt üçüncü büyük azı dişlerine perikoronitis, basınca bağlı ağrı, ortodontik veya protetik endikasyon gibi nedenlerle çekim endikasyonu konulan 14'ü kadın, 7'si erkek 21 gönüllü hasta dahil edilmiştir. Alt üçüncü büyük azı dişlerinin cerrahi çekiminde rastgele seçtiğimiz bir tarafa piezocerrahi, diğer tarafa ise klinikte rutin olarak kullandığımız klasik yöntem kullanılarak bu iki yöntemin operasyon süresi, hasta anksiyetesi, ağrı, ödem, trismus ve sinir hasarı açısından değerlendirilip karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmamızda tüm işlemler aynı hekim tarafından gerçekleştirilmiştir. Çalışmada istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15.0 programı kullanılmıştır. Çalışmamızda; piezocerrahinin seçici, hassas ve kesin osteotomi yapmaya imkan tanıması, daha az agresif bir yöntem olması, sadece mineralize dokuda çalışarak yumuşak dokulara zarar vermemesi ve birçok komplikasyonu önlemesi gibi birçok avantajı yanında; kullanımı için tecrübe kazanmanın zaman alması ve operasyon süresini uzatması gibi bazı dezavantajları bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Surgical extraction of third molar is the most common application in oral surgery. Oedema, pain, trismus and paresthesia are some of the most common complications in the postoperative period; and anxiety is also common in the perioperative period of third molar surgery. In order to decrease the postoperative morbidity in oral surgery, many researches are done for developing a safer and less agressive osteotomy technique .As a result of these researches piezoelectric surgery is introduced as a safe, effective and new osteotomy technique that can support conventional osteotomy techniques in oral surgery. The most important advantage of piezosurgery is selective cutting of the tissues; as a consequence of this, soft tissues are not damaged. 21 patients (14 female, 7 male) with bilateral symmetrical mandibular third molars which were concluded to extract with the indications of prosthetic, orthodontic reasons and pressure pain were included in our study. Our aim is to compare piezosurgery and classical surgery techniques for mandibular third molar surgery in terms of duration of operation, perioperative anxiety, intraoperative and postoperative pain, postoperative oedema, trismus and nerve damage. All the anesthetic, surgical procedures and measurements are done by the same clinician in this study. The data were processed statistically using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15.0. In conclusion, although piezosurgery has many advantages like selective and precise cutting, less agressive osteotomy and protecting nerve and vessels during osteotomy, it also has disadvantages like extending operation time and lack of clinician's experience of the device.