Krom'un (vı) nefrotoksik ve genotoksik etkisine karşı melatonin ve kafeik asit fenetil ester'in koruyucu etkisinin araştırılması
Evaluation of melatonin and caffeic acid phenethyl ester's protective effects against potassium dichromate nephrotoxicity genotoxicity
  1. Tez No: 361557
  2. Yazar: NURNİSA OYA ALANSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Potasyum dikromat, hem iyi bilinen mesleki bir karsinojen hem de etkili nefrotoksik bir ajandır. Bu çalışmada amacımız, antioksidan etkileri olan melatonin ve kafeik asit fenetilester (CAPE)'in sıçanlarda oluşturulan Potasyum dikromat kaynaklı nefrotoksisite ve genotoksisiteye karşı tek tek ve birlikte koruyucu etkilerini belirlemektir. Çalışmamızda 40 adet Wistar albino erkek sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar her grup 8'er sıçandan oluşmak üzere 5 gruba ayrıldı. 1. grup olan Kontrol grubuna serum fizyolojik enjekte edildi. 2. grup tek doz 15 mg/kg potasyum dikromatla muamele edildi. 3. ve 4. gruplara ise tek doz potasyum dikromat ile birlikte 4 mg/kg melatonin ve 10 µmol/kg CAPE ayrı ayrı verildi, 5. gruba tek doz potasyum dikromat ile melatonin ve CAPE birlikte uygulandı. Çalışmada tüm gruplardaki böbrek homojenatlarında katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SOD) ve malondialdehit, glutatyon (GSH), Glutatyon s-transferaz (GST ) ve glutatyon redüktaz (GR) düzeyleri, spektrofotometrik yöntemle belirlendi, böbrek histopatolojik değerlendirilmesi yapıldı, genotoksisite için Komet testi uygulandı. Çalışmamızda ne melatonin ne de kafeik asit fenetil ester'in MDA, GSH, GST, SOD seviyelerinde değişiklik oluşturmaz (p›0.05) iken kafeik asit fenetil esterin tek uygulanmasının ve K2Cr2O7+Melatonin+CAPE'nin kullanılmasının K2Cr2O7 grubuna kıyasla CAT enzim aktivitesini arttırdığı (p‹0.05) fakat K2Cr2O7 nedeniyle azalan GR aktivitesi üzerine antioksidanların iyileştirici etki oluşturmadığı bununla birlikte melatonin tek kullanılmasının ve Melatonin+CAPE'nin birlikte uygulanmasının K2Cr2O7 kaynaklı genotoksisiteye karşı sinerjik etki göstererek koruyucu olarak görev gördüğü belirlenmiştir (p1,p2‹0.05).
Özet (Çeviri)
Potassium dichromate is both a well-known occupational carcinogen and an effective nephrotoxic agent. In this study we aimed to evaluate whether melatonin and caffeic acid phenethylester(CAPE) administrations would protect against potassium dichromate induced nephrotoxicity and genotoxicity in rats. We used 40 male Wistar albino rats. Rats were divided into five groups containing 8 per group. Rats in Group1, Control group were treated with saline. Group2 was treated with one dose of 15mg/kg potassium dichromate. Group3 was treated with one dose of potassium dichromate and 4mg/kg melatonin and Group4 was treated with one dose of potassium dichromate and 10µmol/kg CAPE . Group5 was treated with one dose of potassium dichromate , melatonin and CAPE. We planned to determine catalase (CAT), superoxide dismutase(SOD), malondialdehyde(MDA), glutathione (GSH), glutathione s-transferase(GST) and glutathione reductase(GR) levels in all groups' kidney homogenates with spectrophotometric method and we did a histopathological evaluation on kidney with light microscopy. Comet assay was used to evaluate genotoxicity. In this study our results show that neither melatonin nor caffeic acid phenethylester made any changes in kidney MDA, GSH, GST, SOD levels (p›0.05). We noted that treatment with K2Cr2O7+CAPE and K2Cr2O7+Melatonin-CAPE together caused a significant upregulation in kidney CAT levels compared to K2Cr2O7 group (p‹0.05), but we couldn't find an amelioration on kidney GR levels in the groups treated with antioxidants (p›0.05). We also found a significant amelioration in genotoxicity by melatonin and simultaneus usage of melatonin -CAPE compared to potassium dichromate group (p1,p2‹0.05).