Skuamöz hücreli larenks kanser örneklerinden kanser kök hücresi elde edilmesi ve karakterizasyonu
Cancer stem cell identification and characterization from the squamous cell larynx cancer' s samples
  1. Tez No: 361556
  2. Yazar: İLKNUR SUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Larenks malignitelerinin %90-95' i skuamöz hücreli karsinom olup baş-boyun bölgesindeki bu cins tümörlerin % 25' i larenkste yerleşmiştir. Larenks kanseri 100.000' de 3–10 sıklıkla erkeklerde en sık görülen kanserlerden biridir. Tümör evrelemesi için anotomik olarak glottik, subglottik ve supraglottik şeklinde sınıflandırılırlar. Çoğu vakada tümör glottik yerleşimlidir. Larenkste skuamöz hücreli kanser gelişiminde sigara çok önemli bir faktördür. Alkol kullanımı da larenks kanseri insidansını arttırıcı etkiye sahiptir. Kanser kök hücreleri kanser kitlesi içinde bulunan nadir hücre popülasyonudur ve kök hücre gibi davranarak tümör gelişiminden ve metastazından sorumlu oldukları düşünülmektedir. Kanser kök hücreleri bugüne kadar birçok kanser türünde izole edilmiştir. Normal kök hücrelere benzer şekilde kanser kök hücreleri de birçok farklı hücreye farklılaşma yeteneğine sahiptirler. Bunun yanında tümör gelişiminin idamesinde ve tömör dokusundaki heterojen yapıda etkili oldukları düşünülmektedir. Larenks kanserinde kanser kök hücrelerinin karakterizasyonu için CD133 hücre yüzey işaretçisi ile yapılan hücre ayrıştırması çalışmaları larenks kanseri hücre hattı olan Hep-2 hücreleriyle sınırlıdır. İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'nda opere olan 30 skuamöz hücreli larenks kanseri vakasında rutin patolojik inceleme için alınan tümör dokuları bu çalışmaya dahil edildi. Elde edilen bu dokulardan immünomanyetik ayırma tekniği kullanılarak kanser kök hücreler ayrıştırıldı. Ayrıştırılan CD133 pozitif hücrelerinin kök hücre işaretçileri açısından değerlendirilmesi akım sitometri ve gerçek zamanlı PZR ile yapıldı. Sonuç olarak, taze larenks tümör dokusunda CD133 pozitif kanser kök hücrelerin varlığı ve karakterizasyonu literatürde ilk kez bu tez projesi aracılığıyla gösterildi. Böylece larenks kanserinde kanser kök hücreleri açısından zenginleşmiş CD133 pozitif hücreleri hedefleyen yeni terapötik araçların geliştirilmesi için yararlı bir yaklaşım sunulmuş oldu.
Özet (Çeviri)
In head and neck region, 25% of the tumors are localized at larynx and 90-95% of these laryngeal malignancies are squamous cell carcinoma. Larynx cancer is one of the most prevalent tumor types with a ratio of 3–10 out of 100,000. Larynx tumors are classified as glottic, subglottic and supraglottic according to their anatomical position. In most cases tumor is localized in glottic region. Smoking is an important factor that involves in the development of squamous cell carcinoma at larynx and alcohol usage increases the incidence of the laryngeal malignancies. Cancer stem cells (CSCs), comprised of a rare subpopulation of tumor masses, are thought to act as stem cells and be responsible for cancer initiation, progression and metastasis. They have been isolated from several cancer types and similar to normal stem cells, they have potential to differentiate into several cell lineages. Besides, they are thought to have effects on maintenance of tumor progression and heterogeneity of tumor tissue. CD133 has been suggested as a putative marker for CSCs in larynx cancer, however, attempts to characterize CSCs were restricted to functional studies carried out with Hep-2 cells. 30 patients with squamous cell larynx carcinoma who were operated at I.U. Cerrahpasa Medical School Department of Otolaryngology were included in this study. CSCs were separated from the freshly resected tumor samples via magnetic activated cell sorting technique. CD133 positive cells were evaluated for the expression of stem cell markers by flow cytometry and real-time PCR analysis. In conclusion, to our knowledge, the presence of CD133 positive cells with cancer stem cell properties in freshly resected larynx tumor tissue and their characterization is demonstrated for the first time in the literature in this study. Thus, our results provides a useful approach to characterize CD133 positive cells which are enriched for CSCs that will help developing novel therapeutic tools specifically targeting these cells.