Consumer decision making process with respect to soyoil
The main purpose of this study is to present the consumer decision making with respect to soyoil
  1. Tez No: 36157
  2. Yazar: ELİF CEZAİRLİ ERGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESER BORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, tüketicinin karar yerme surecini, soya yağına ilişkin olarak incelemektir. Çalışmanın kapsadığı konular, tüketicinin satmalım kararı verme sürecinde yer alan kriterler ve bunlara verdiği önem derecesi, tüketicinin çeşitli tüketim maddelerinin -soya yağı dahil- sağlıkla olan ilişkisini ne şekilde kurduğu; çeşitli gıda maddeleri için gösterdiği satın «alma davranış biçimleri; soya türevi ürünler hakkındaki bilinç düzeyi; tüketicinin soya türevi ürünler konusunda bilgi aldığı kaynaklar; bitkisel yağ kategorisinde bulunan markalarla ilgili bilinç düzeyi ve Türk tüketicisi için yeni bir bitkisel yağ çeşidi olan soya yağı kullanımında ne derece yenilikçi bir yaklaşım içerisinde olduğunu belirlemek olarak sıralanabilir. Çalışmada önce tüketicinin karar verme sürecinin incelendiği çalışmalara yönelik yazın taraması verilmiş, sonra soya yağı kullanan ve kullanmayan tüketiciler üzerine yapılan saha çalışması sunulmuştur. Tesadüfi olmayan kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenen 60 deneğe verilen anketlerin yanıtlanmasıyla çalışmanın ampirik bölümü oluşturulmuştur. Söz konusu kantitatif bölümün bulgularının desteklenmesi amacıyla kalitatif araştırmalar yapılmıştır, ilk araştırma, 6 bayan deneğin katılımı ile gerçekleşen grup tartışması; bir diğer kalitatif araştırma, önceden belirlenmiş bir satış noktasında tüketicilerin satın_alma davranışı sırasındaki karar verme kriterlerini incelemeye yönelik olmuştur. Verilerin girişinde Excel 4, değerlendirilmesinde ise SPSS PC programları kullanılmıştır. Veri değerlendirmesindeki yöntemler ki-kare, ortalama farkları testi, varyansın tek yönlü analizidir. Tezin son kısmında, tüm çalışmalardan ortaya çıkan bulgulardan üretici, tüketici, kamu ve özel sektördeki ilgili kuruluşlar ve araştırmacılara yönelik sonuç ve yorumlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to present the consumer decision making with respect to soyoil. The issues that are being discussed here are the decision making criteria employed in purchase together with respective degrees of importance that the consumer assigns to these criteria; the general perceptions of consumer about health with respect to particular fast moving consumer goods - including soyoil; purchasing patterns for certain food items; the level of consumer awareness considering soybean derivative products; consumers' information sources for soybean derivative products -particularly about soyoil; general consumer attitude towards various types of vegetable oil; level of awareness for brands within the vegetable oil categories; and the degree of innovativeness with reference to usage of a new type of vegetable oil -soyoil. After the literature on consumer decision making has been reviewed, an empirical research has been conducted with consumers, both users and non-users of soyoil. A questionnaire has been given to a sample of 60 respondents, which was a convenience sample, selected by non- probabilistic judgmental sampling method. In order to support the findings of this quantitative study, further qualitative research has been carried out. One focus group interview has been conducted with 6 female participants in order to have a deeper insight into their decision making criteria about soyoil. Another qualitative study has been carried out, which was structured as a store survey with the consumers, who were purchasers of soyoil. The objective in this fieldwork has been to determine their choice criteria during their purchase behavior. The program used for data entry is Excel 4, and for data processing SPSS PC. The analyses used in analysing data were chi-square, difference of means test, and oneway analysis of variance. In the last part of the study, implications have been derived from the main findings of the study, which addresses to producers, consumers, governments, organizations, and the researchers. IV