Tavşanlarda oluşturulan deneysel rabdomyolize sekonder 'akut böbrek hasarı'nın tanısında 'neutrophıl gelatınase-assocıated lıpocalın' (NGAL) ve 'Semaphorıne 3A' değerlerinin yeri
Diagnostic importance of 'neutrophil gelatinase-associated lipocalin'(NGAL) and 'Semaphorine 3A' at 'acute ki̇dney i̇njury' secondary to the induced experimental rhabdomyolysis at rabbits
  1. Tez No: 361588
  2. Yazar: AYHAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ Akut böbrek hasarının (ABH) tanısında kullanılan sKr değerinin en erken 24 saatte yükselmesi ve böbrek fonksiyonları %50 kaybolmadan artmaması tanı süresini uzatmaktadır. Neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL), akut böbrek hasarının erken dönem tanısında kullanılmaya başlanan yeni bir biomarkerdır. Semaphorin 3A ise ABH erken tanısı için yeni araştırılmaya başlanan bir biomarkerdır. Çalışmamızda, tavşanlara intramüsküler gliserol enjekte edilerek oluşturulan rabdomiyolize ikincil gelişecek ABH'nın erken dönem tanısında, kan semaphorine 3A, NGAL ve sKr düzeylerini birbiriyle karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamızda, 14 adet yeni Zelanda suşu erkek tavşan kullanıldı. Tavşanlar random iki eşit gruba ayrıldı. Çalışma grubundaki (n=7) tavşanlarda intramüsküler %50'lik gliserol ile rabdomiyoliz oluşturuldu. Kontrol grubuna (n=7) ek işlem yapılmadı. Her iki grupta 3, 12 ve 24. saatlerdeki kan örneklerinde NGAL, semaphorin 3A ve kreatin çalışıldı. Çalışma sonunda tavşanlara sol unilateral nefrektomi yapılarak patolojileri değerlendirildi. BULGULAR: Kontrol grubunda hiçbir tavşanda ABH gelişmezken, çalışma grubunda bir tavşanda“III. Derece”, altı tavşanda ise“I. Derece”ABH geliştiği bulundu.“III. Derece”ABH gelişen çalışma grubundaki 2 numaralı tavşan, 12. Saatteki kanı alındıktan sonra 24. saate ulaşmadan eksitus oldu. Kontrol ve çalışma grubu arasında 0. saatte SKr, NGAL ve Semaphorine 3A ortalamaları arasında fark saptanmadı. Üçüncü saatte ise SKr ve NGAL ortalamaları arasında fark saptanmazken Semaphorine 3A ortalamaları arasında fark saptandı (p=0.01). On ikinci saatte SKr ortalamaları arasında fark saptanırken (p= 0.04), NGAL ve Semaphorine 3A ortalamaları arasında fark saptanmadı. 24. satte ise SKr ve NGAL ortalamaları arasında fark saptanırken (p= 0.03), Semaphorine 3A ortalamaları arasında fark saptanmadı. SONUÇ Bu çalışma modelinde, tavşanlarda intramüsküler gliserol enjeksiyonuna ikincil gelişen akut böbrek hasarının erken dönem tanısında plazma semaphorine 3A nın kreatinin ve NGAL' dan daha değerli bir biyomarker olduğunu bulduk. ANAHTAR KELİMELER :Akut böbrek hasarı, Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin, Semaphorine 3A rabdomiyoliz
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE Earliest increase of serum creatinin levels occur in 24 hours, which is used at the diagnosis of Acute Kidney İnjury (AKİ) , and the increase does not happen until renal functions are at least %50 lost. This increases the diagnosis time. Neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) is a new biomarker that has just began being used as at early stage acute renal damage diagnosis. Semaphorin 3A is a new biomarker for acute renal damage that studies has just began about. At our study, we compared blood semaphorine 3A, NGAL and creatinin levels at early diagnosis of AKI secondary to rhabdomyloysis due to intramuscular gliserol injections in rabbits. MATERIAL AND METHOD: 14 New Zealand male rabbits were used at our study. Rabbits were divided into two equal, random groups. Rhabdomyolysis by intramuscular %50 Gliserol was induced in study group (n=7). No further procedure was done on control group (n=7). At both groups, 3rd, 12th and 24th hour blood NGAL, semaphorin 3A and creatin levels were studied. At the end of the study left unilateral nefrectomy was done to the rabbits and pathologies were reviewed. RESULTS: No AKI developed at the rabbits of control group, at study group“III.Degree”AKI at one rabbit,“I. Degree”AKI at six rabbits were developed. Number 2 rabbit of study group developed“III. Degree”AKI, after getting 12th hour blood samples, it died before reaching 24th hour. No difference was found at 0. hour SCr, NGAL and Semaphorine 3A level averages between control and study groups. At 3rd hour SCr and NGAL averages had no difference, but Semaphorine 3A averages had difference (p=0.01). 12th SCr averages were different (p=0.04), NGAL and Semaphorine 3A averages were not. 24th hour SCr and NGAL averages were different (p=0.03), Semaphorine 3A averages were not. CONCLUSION: In this study model, we have found that semaphorine 3A is a much more valued biomarker than creatinine and NGAL at the early stage diagnosis of acute renal damage secondary to the intramuscular gliserol injection. KEYWORDS:Acute Renal Damage, Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin, Semaphorine 3A, Rhabdomyolysis