Psöriyatik artritteki inflamasyonda glukagon benzeri peptid-1 (GLP-1) düzeyi
Glucagon like peptid-1 (GLP-1) levels in psoriatic arthritis
- Tez No: 361589
- Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ ÖNEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Gerekçe ve Amaç: Psöriyazis ve psöriyatik artrit (PsA)'li hastalarda tip 2 diyabetes mellitus (DM) sıklığının arttığı bilinmektedir. İlginç bir şekilde, obez ve diyabetik hastaların gastrik bariyer cerrahisi sonrası, kilo kaybı yaşanmadan önce psöriyazis lezyonlarında tam bir gerileme görülmüş, bu gerilemeden glukagon benzeri peptid (GLP-1) artışı sorumlu tutulmuştur. Psöriyazisi olan diyabetli hastaların tedavisinde, GLP-1 reseptör agonistleri ve dipeptidil peptidaz-IV (DPP-IV) inhibitörleri kullanımı sonrasında psöriyazis lezyonlarında ciddi bir iyileşme sağlandığı görülmüştür. Bu bulgulara ek olarak, GLP-1'in anti-inflamatuvar etkilerinin de gösterilmesi, psöriyazis ve psöriyatik artritteki inflamasyonun ortaya çıkışında GLP-1'in rolü olabileceği düşüncesini akla getirmiştir. Bu çalışmanın amacı; psöriyatik artritteki inflamasyon ile GLP-1 düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığının araştırılmasıdır. Materyal-Metod: Bu çalışmada, diyabetik olmayan psöriyatik artritli hasta ve sağlıklı kontrol grupları seçildi. Hasta grubunun, hastalık aktivitesini değerlendirmede; Kompozit Psöriyatik Hastalık Aktivite İndeksi (CPDAI) (periferik artrit, daktilit, entezit, aksiyel tutulum ve cilt tutulumunu içeren 5 parametre),DAS28), Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAI), Psöriyazis Alan Şiddet İndeksi (PASI), serum yüksek-duyarlı C-reaktif protein (hs-CRP) düzeyleri ve eritrosit sedimentasyon hızı kullanıldı. Psöriyatik artritli grupta ve sağlıklı kontrol grubunda, açlık kan GLP-1 düzeyleri ELISA metoduyla ölçülüp karşılaştırıldı. Psöriyatik artritli hastalarda GLP-1 düzeyleri ile hastalık aktivitesi arasında ilişki olup olmadığı değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda CASPAR (ClASsification criteria for Psoriatic ARthritis) kriterlerine göre seçilmiş 97 psöriyatik artritli hasta grubu; bu grupla cinsiyet, yaş, vücut kitle indeksi eşleşen 57 kişilik sağlıklı kontrol grubu yer aldı. PsA'li hastaların hepsinde psöriyazis de vardı. On dört hastada aksiyel tutulum, 52 hastada periferik tutulum ön plandaydı; diğer 31 hastada ise her 2 tutulum eşit ağırlıktaydı. Yirmi iki hasta (17,5%) kortikosteroid, 12 hasta (7,8%) anti-tümör nekroz faktörü (anti-TNF), 78 hasta (%80,4) metotreksat kullanmaktaydı. Çalışma sonucunda; PsA'li hastalar ile sağlıklı grup arasındaki bazal GLP-1 düzeylerinde anlamlı bir fark olmadığı görüldü. Periferik veya aksiyel tutulumu ön planda olan hastalar arasında da GLP-1 düzeyleri farklı değildi. PsA grubunda bazal GLP-1 düzeyleri ile hastalık aktivite göstergeleri (CPDAI, BASDAI, DAS28, PASI ve hs-CRP) arasında herhangi bir ilişki saptanmadı. Yine bazal GLP-1 düzeyleri ile fonksiyonel hastalık indeksi (BASFI) ve sağlık uygulama anketleri (HAQ, ASQoL) arasında korelasyon yoktu. Subgrup analizi yapıldığında; glukokortikoid alan ve almayan hastalar arasında da GLP-1 düzeylerinin farklı olmadığı görüldü. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları PsA'deki inflamasyon ile GLP-1 arasında bir ilişki olmadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Patients with psoriasis and psoriatic arthritis (PsA) are known to have an increasing prevalence of type 2 diabetes mellitus (DM). Interestingly, a complete remission of psoriasis has been observed following immediately after the gastric bypass surgery in obese diabetic patients before any weight loss could have occurred, most likely due to the increased levels of GLP-1. Cases with psoriasis and diabetes, showed improvements in psoriatic lesions under the treatment with GLP-1 receptor agonists and with dipeptidyl peptidase-IV(DPP-IV) inhibitors. GLP-1 has also anti-inflammatory effects. Therefore we hypothesised that it may play a role in the pathogenesis of psoriasis and PsA with its anti-inflammatory effects. In this study, we aimed to investigate the GLP-1 levels and its relationship with inflammation in patients with PsA Methods: This study included non-diabetic PsA patients and healthy controls. Disease activity was assessed in the patients by using“Composite Psoriatic Disease Activity Index (CPDAI)”(which assessed five domains of disease: peripheral arthritis, dactylitis, enthesitis, axial involvement and skin findings), DAS28), Bath Ancylosan Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI), Psoriasis Area Severity Index (PASI), plasma high-sensitive C-reactive protein (hs-CRP) levels and erythrocyte sedimentation rate (ESR). Fasting blood GLP-1 levels were measured in PsA patients by using ELISA method and compared with those measured in the controls. We evaluated the GLP-1 levels and its relationship with disease activity in patients with PsA Results: There were 97 PsA patients who fulfilled the CASPAR (ClASsification criteria for Psoriatic ARthritis) criteria. Fifty-seven healthy sex, age- and –body mass index (BMI) matched hospital workers were evaluated as controls (Table 1). All of the patients with PsA, had psoriasis. Fourteen patients had predominantly axial and 52 had predominantly peripheral disease. 22(17,5%) were receiving corticosteroids. 12 patients (7,8%) were on anti-TNF treatment, 78 (%80,4) were on methotrexate. There was no statistically significant difference in the GLP-1 levels between PsA patients and healthy controls. GLP-1 levels in patients with active disease were also not different from inactive patients and controls. No difference was determined in GLP-1 levels between patients with predominantly axial and predominantly peripheral disease and healthy controls. GLP-1 levels in patients with psoriasis and PsA were not correlated with the other disease activity scores including BASDAI, DAS28, PASI and hs-CRP levels. There was also no correlation between GLP-1 level and functional disease index (BASFI) and also health assessment parameters (HAQ, ASQoL). The subgroup analysis in patients who were taking and not taking glucocorticoid treatment groups, revealed the similar results. Conclusions: The results of this study suggests that there is no significant relationship between GLP-1 and inflammatory process in patients with PsA.