Hastane öncesi personelin hareketli ve hareketsiz ambulans simülasyonunda havayolu açma becerilerinin karşılaştırılması (Randomize kontrollü çalışma)
Compari̇son of ai̇rway ski̇lls of prehospi̇tal personel at mobi̇le and i̇mmobi̇le ambulance si̇mulati̇on (Randomi̇zed controlled tri̇al)
- Tez No: 361587
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Hastane öncesinde hareketli ambulans ortamında dahi doğru havayolu yöntemi seçildiğinde başarılı havayolu sağlanabilir. Bu çalışmada hareketli ve hareketsiz ambulans simülasyonunda farklı havayolu uygulama becerilerinin işlem başarısı, girişim süreleri ve uygulayıcı memnuniyeti açısından karşılaştırılması ve buji kullanımının endotrakeal entübasyon başarısına etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Hareketli ambulans ortamının simülasyonu için bir ambulans simülatörü ve havayolu simülasyonu için standart bir manken kullanıldı. Paramedik ve paramedik öğrencilerinden oluşan 38 kişi çalışmaya alındı. Hareketsiz ve hareketli ortamda klasik stile ile endotrakeal entübasyon, buji ile entübasyon, LMA ve King LT randomize olarak uygulandı. Uygulayıcıların işlem başarıları ve girişim süreleri değerlendirildi. Tüm veriler SPSS 15 programına kaydedildi. Zamanla ilgili değişkenler t testi yapılarak değerlendirildi. Grupların karşılaştırılmalarında one-way ANOVA kullanıldı, grupların iki farklı ortamda karşılaştırılmalarında Wilcoxon rank testi kullanıldı. p< 0.05 anlamlı olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmada 38 uygulayıcı 4 farklı yöntem ile toplam 304 entübasyon gerçekleştirdi. Hareketsiz ortamda 2, hareketli ortamda 3 olmak üzere toplam 5 girişim başarısızlıkla sonuçlandı.
Özet (Çeviri)
Introductıon: Succesfull airway can be done even in mobile ambulance setting if the right airway method is chosen. At this study, comparison of success rate, procedure time and operator satisfaction of different airway method skills at mobile and immobile ambulance simulations and review of bougie effect on success rate of endotracheal intubation were aimed. Method: An ambulance simulator was used for mobile ambulance setting and a standart mannequin was used for airway simulation. 38 people whom are paramedics and paramedic students went on trial. Endotracheal intubation with classic stillet, intubation with bougie, LMA and King LT were performed as randomized. Success rates of operators and procedure times were reviewed. All data was saved on SPSS 15 programme. Variables regarding time were reviewed with t test. One-way ANOVA was used at comparison of groups, Wilcoxon rank test was used at comparison of groups under two different settings.