Effects of existing brand loyalty on new product development in the high tech product market: A case study on Asus Nexus 7 tablet pc
Yüksek teknoloji ürünleri pazarında, mevcut marka sadakatinin yeni ürün geliştirildiğindeki etkisi: Asus Nexus 7 Tablet bilgisayar vaka analizi
  1. Tez No: 361649
  2. Yazar: MERAL KAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İşletme, Public Relations, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bütünleşik Pazarlama İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bilgisayar kullanım oranı dünyanın her yerinde hızlı bir şekilde artmaktadır ve pazarın dinamik yapısı yüzünden, üreticiler pazarı yakalamakta zorlanmaktadır. Bütün pazarlamacıların söylediği üzere, pazarda başarılı olmak; güçlü marka bağımlılığı ve sadık müşteri yaratmaktan geçmektedir. Fakat yine de, bu kadar aktif bir pazarda, marka bağımlılığı yaratmış bir üreticinin bile piyasaya yeni ürün sürdüğünde başarılı olacağının garantisini kimse veremez. Bu çalışmada, mevcut marka sadakati ve pazara yeni sürülen ürünün başarısı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Marka bağımlılığı konseptine daha derinlemesine bakmak için; birçok değerli kaynak kullanılarak, literatür taraması yapılmıştır. Bilgisayar sektörü hakkındaki veriler; araştırma şirketleri, anket verileri, sektör uzmanları ve sektörün en önemli üreticilerinden biri olan Asus Türkiye şirketinden elde edilmiştir. Çalışmanın konusuna uygun oluşu nedeniyle de, vaka çalışması olarak Asus Nexus 7 Tabletin pazara sürülüşü analiz edilmiş, sonuçlan irdelenmiştir. Kısaca özetlemek gerekirse; mevcut marka sadakati, pazara yeni sürülen ürünün başarısını etkilemektedir. Fakat bu etkinin payı, yeni ürünün kendisi için yapılan pazarlama çalışmalarına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Computer usage rate is rapidly increasing all around the world and vendors also facing difficulty with catching the market because of its very dynamic structure. Being successful, as all marketers say, going through the creating a strong brand loyalty and faithful customers. However, in such an energetic industry, no one can promise about success of the new product launch in high tech product market even if there is an existing brand loyalty. This paper targets to examine the correlation between existing brand loyalty and the success of the new product launch. In order to look in depth to brand loyalty concept, literature survey was conducted by using many valuable sources. The research data about computer industry was gathered from various origins such as research corporations, surveys, industry experts, and one of the most significant vendors in computer industry in Turkey, Asus. Due to relevance of the work subject, a case study on Asus Nexus 7 Tablet launch in Turkey was analyzed and results were resolved. As a brief summary, existing brand loyalty affects the success of the new product launch, but its contribution depends on the efforts that how much marketing has done for new product itself.