Effects of new communication technologies on crm: A case study on Trilux lighting company
Yeni iletişim teknolojilerinin müşteri ilişkileri yönetimi üzerine etkisi: Trilux aydınlatma firması vaka analizi
  1. Tez No: 361648
  2. Yazar: ASUMAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞAH GÖNENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İşletme, Public Relations, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bütünleşik Pazarlama İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
İletişim teknolojilerindeki baş döndürücü ve sürekli gelişmeler tüm iş ekosistemini değiştirerek yeni bir pazarlama dönemi başlatmıştır. Bu yeni dönem firmalara daha iyi bir müşteri ilişkileri yönetimi (MİY) için çeşitli fırsatlar sunmaktadır. İletişim teknolojilerindeki gelişmelerle ile birlikte MİY de sürekli değişmekte ve müşteri yönetimli ilişkiler (MYİ) veya sosyal MİY gibi isimlerle anılmaktadır. Firmaların sürdürülebilir rekabet avantajı elde edebilmek için MİY'in bu sürekli değişiminin sunduğu yararlardan faydalanmaları oldukça önemlidir. Yeni iletişim teknolojilerinin MİY üzerindeki etkilerini analiz etmek için bu çalışmada keşfedici ve tanımlayıcı bir araştırma yapılmıştır. Araştırma, aydınlatma sektöründe faaliyet gösteren çok uluslu bir şirket olan Trilux firmasının bu amaca yönelik olarak incelenmesine ilişkin vaka çalışmasını içermektedir. Araştırma sonuçları aydınlatma sektörünün çok rekabetçi ve çok dinamik olduğunun altını çizmektedir. LED devrimi ve enerji verimliliği trendi nedeni ile aydınlatma sektörü büyük bir dönüşüm içerisindedir. Bu dönüşüm sektöre dijital ışık kavramını tanıştırmıştır. Trilux, bu yeni dijital ışık dünyasında, yeni iletişim teknolojilerinin etkilediği MİY perspektifini ve süreçlerini de değiştirmiştir. Firma, sürdürülebilir marka iletişimini online olarak yeniden tanımlamış, gelişmiş iletişim kanalları ile çoklu müşteri iletişim noktası stratejisi edinmiş, markete gerçek zamanlı veri sunmanın hayati önemi, bilginin mobil kullanımı ve online infotainment gerekliliğinin farkına varmış ve müşteri etkileşimi için sosyal MİY stratejisi, araçları ve teknikleri edinmiştir. Sonuç olarak bugünün hiper bağlantılı dinamik iş ortamları yeni iletişim teknolojilerinin etkin kullanımı ile gerçek zamanlı müşteri ekosistemine uygun bir MİY değişimini gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Advancements in communication technology have significant impacts on the marketing era through offering vital opportunities to choose how to interact with the customers. The golden opportunity of new ways for engagement highlights the real game changers: that is the social media, which is offering new set of tools to listen customers and to encourage them to engage with the brand. The dizzying developments in communication technologies within the era of the social customer have changed the whole business ecosystem. The transition from customer-focused ecosystem to real-time customer ecosystem has vital effects on CRM, as well. Paul Greenberg, one of the foremost CRM thought leaders, described this significant transition at the name of his famous book that is“CRM at the speed of light”. Greenberg (2010) summarized the change, as there is no longer control of business ecosystem by companies but there is a new strategy direction of more direct engagement between the company and the customer in new CRM that focuses on the engagement in real time with customer centric updates are possible. Today's highly competitive and dynamic business environment makes it necessary to respond the changes rapidly in an effective manner. In order to stay competitive and to have valuable relationships with customers it is a key to adapt the CRM within the real-time customer ecosystem.