Türkiye'de sosyal hizmetlerin yeniden yapılandırılmasında yerel yönetimlerin önemi ve işlevi Bağcılar Engelliler Sarayı örneği
Importance and function of local government restructure of social services the case of Bagcılar Engelliler Sarayi
  1. Tez No: 361672
  2. Yazar: YASİN GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN ÖZEROGLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Günümüz dünyasında yaşanan hızlı değişim süreci, merkezden yönetim ve yerinden yönetim tartışmalarını gündeme getirmiştir. Değişen sosyal politika anlayışının yerelleşmesi Türkiye'de henüz gelişme aşamasındadır. Sosyal hizmetlerin etkinliği yerel yönetimlerin mahalli ihtiyaçlara karşı alacağı yerinden çözümlerle etkili olabilmektedir. Yerel yönetimlerin sosyal politikalar içindeki önemi, sürekli ve bilimsel yöntemlerle yapılan çalışmalarla sosyal hizmetlerin kurumsallaşması ile gelişecektir. Bu çalışmada, dezavantajlı sosyal grupların başında gelen engellilere yönelik belediyelerce uygulanan sosyal hizmetlerin niteliği, sonuçları ve etkileri araştırılmaktadır. Son yıllarda özellikle engelli vatandaşların çok daha fazla etkilendiği yeni yoksulluk olarak adlandırılan kentsel yoksulluk, şehir içinde derinleşen fırsat eşitlikleri, göç, sağlık, eğitim ve istihdam sorunlarının Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı'ndaki uygulamalar incelenerek, sosyal hizmetlerin yerelleşmesi konusunda genel bir değerlendirme yapılmış, sosyal hizmetlerin en öncelikle kesimi olan engellilerin rehabilitasyon, bilgilendirme, danışmanlık, eğitim ve istihdam alanlarında nasıl hizmet aldıkları incelenmiştir. Anahtar Sözcükler 1. Sosyal Politika 2. Sosyal Hizmet 3. Yerel Yönetimler 4. Bağcılar Belediyesi 5. Engelliler Sarayı
Özet (Çeviri)
In today's world of rapid change in the process, the centralization and local government has raised the debate. Decentralization of the changing concept of social policy in Turkey under development. The effectiveness of social services, local governments will take against the needs of local solutions can be effective. The importance of the social policies of local governments, and the scientific methods to continuously develop the work done by the institutionalization of social services. In this study, which is one of disadvantaged social groups, social services disabled attribute applied to municipalities, outcomes and impacts are being investigated. In recent years, many more disabled people affected by poverty, a new city in the equations of opportunity, immigration, health, education and employment problems by examining the practices Bağcılar Municipality The Palace of Handicapped, made an overall assessment of Decentralization of social services. The first part of the social services people with disabilities, rehabilitation, information, consulting, training and employment services in the areas studied applications. Key Words 1. Social Policy 2. Social Services 3. Local Governments 4. Bağcılar Municipality 5. The Palace of Handicapped