Yerel yönetimlerin turizm faaliyetlerindeki rolü
Local government role in the tourism activities
- Tez No: 361676
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN ÖZEROGLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Turizm, Public Administration, Tourism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Turizm, ülkemiz ekonomisine katkı sağlayan lokomotif sektörlerden biridir. Turizmin yerel ekonomiye de önemli katkıları bulunmaktadır. Yerel yönetimler turizm faaliyetlerinde önemli rolleri yerine getirmektedir. Ülkemizde turizmin gelişmesi yönünde yerel yönetimlerin etkinliğinin artırılması için çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışma yerel yönetimlerin turizm faaliyetlerindeki rolünü araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla İstanbul ili Fatih Belediyesi çalışanları arasından seçilen 120 kişiye ve Fatih ilçesi sınırlarındaki Sultan Ahmet meydanındaki vatandaşlardan arasından tesadüf olarak seçilen 120 kişiye anket uygulanmıştır. Anket sonuçları SPSS 20 programına girilerek değerlendirilmiştir. Anket sonucunda vatandaşlar çalışanlara göre yerel yönetimlerin turizm faaliyetlerindeki rolünün daha fazla olduğunu düşünmektedir. Anahtar Kelimeler : Yerel yönetim, Turizm, Faaliyet, Rol
Özet (Çeviri)
Tourism, which contributes to the economy of our country, is one of the leading sectors, Tourism also makes great contribution to the local economy. The local administrations play an important role in operations concerning tourism. Some studies have been made in order to promote the efficiency of the local administratins on the development of tourism in our country. This study has been made in order to examine the status of the local administrations among the operations concerning tourism. For that reason, a questionnarie was aimed at both 120 employees who were chosen among the ones working at Fatih Municipalty in İstanbul and 120 citizens who were chosen randomly among the ones in Sultanahmet Square in Fatih District. The results of the questionnarie have been evaluated on SPSS 20 programme. As a result of the questionnarie, it has been determined that the number of the citizens who have the opinion that the local administrations play an important role in the operations concerning tourism are more than the employees. Key Words : Local Administration, Tourism, Operation, Status