Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı topçusu: Çanakkale Boğazı Muharebeleri örneği
Ottoman artillery in the First World war: Case of Dardanelles Wars
  1. Tez No: 361880
  2. Yazar: BÜLENT AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Tarih, Defense and Defense Technologies, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harp Tarihi ve Strateji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Araştırmanın problemini Çanakkale Boğazı Muharebeleri'ne kadar olan süreçte Osmanlı topçuluğunun nasıl bir tarihi seyir izlediği ve Çanakkale Cephesi'nde 18 Mart 1915 Çanakkale Boğazı Muharebesi de dâhil olmak üzere o güne kadar geçen sürede kendisine verilen görevleri ne derece ifa ettikleri oluşturmaktadır. Bu araştırma, topçu silahlarının dünya ve Osmanlı'daki tarihi seyrini, 18 Mart 1915 Çanakkale Boğazı Muharebesi de dâhil olmak üzere o güne kadar geçen sürede Osmanlı Ordusu topçu birliklerinin Çanakkale Cephesi'nde icra etmiş olduğu faaliyetleri ve genel durumunu incelemesi bakımından önemlidir. Spesifik olarak Osmanlı Ordusu topçu birliklerinin 18 Mart 1915 Çanakkale Boğazı Muharebesi de dâhil olmak üzere o güne kadar geçen sürede icra etmiş olduğu faaliyetleri ve genel durumunu inceleyen bir çalışma bulunmadığından bunların incelenmesi harp tarihi çalışmalarına bir yenilik getirecektir. Bu çalışmada topçu silahlarının dünya ve Osmanlı tarihindeki gelişimi irdelenerek, 18 Mart 1915 Çanakkale Boğazı Muharebesi de dâhil olmak üzere o güne kadar geçen sürede topçu birliklerinin Çanakkale Cephesi'nde icra etmiş olduğu faaliyetler ve genel durumu incelenmiştir. Araştırmada öncelikle topçuluğun dünya tarihindeki gelişimi değerlendirilmiş, topçu silahlarından olan top, obüs ve havanın tanımlandırılması yapılarak topçuluğun Osmanlı Devleti'nde nasıl bir seyir izlediği ele alınmıştır. Ardından Birinci Dünya Savaşı'na giden süreç ile Çanakkale Cephesi'nde alınan savunma önlemleri incelenerek topçu birliklerine yönelik yapılan düzenleme çalışmaları ve teşkilatlanmaları üzerinde durulmuştur. Müteakiben 18 Mart 1915 de dâhil olmak üzere o güne kadar süren Çanakkale Boğazı Muharebeleri'nde topçu birliklerinin konuşlanmaları, kullandığı silahlar ve özellikleri ve bu birliklerin kullanmış olduğu mermiler ve malzemeler ele alınmıştır. Son olarak ise 18 Mart 1915 de dâhil olmak üzere o güne kadar olan muharebelerde topçu birliklerinin lojistik durumu, eğitim durumu, icra ettiği gizleme ve aldatma faaliyetleri, personel ve silah kaybı ile 18 Mart 1915 Çanakkale Boğazı Muharebesinde bu birliklerin icra etmiş oldukları faaliyetler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The issue of the research consists of the historical course of the Ottoman Artillery during the process until the Dardanelles Wars and to what extent they performed their duties at the Çanakkale Front including the Dardanelles War on March 18th, 1915. This research is important for the examination of the general status and activities of the artillery troops of the Ottoman Army during the process until that time including the the Dardanelles War on March 18th, 1915 and the historical course of the artillery guns in the world and in the Ottomans. This will be a renovation for the war histories as there is no other work specifically searching for the general status and activities of the artillery troops including the during the process until the Dardanelles War on March 18th, 1915. This work has examined the general status and activities of the artillery troops performed at the Çanakkale Front during the process until that time including the Dardanelles War on March 18th, 1915 by examining the development of the artillery guns in the world and in the Ottoman history. In the research, the development of the artillery in the world was assessed, the artillery, mortar and howitzer, among the artillery guns were defined and the course of those pieces during the Ottoman Empire times was taken into consideration. And then, the process leading to the First World War and the defense precautions taken at the Çanakkale Front were examined and the arrangement works and organizations oriented for the artillery troops were handled. Following this, the deployment of the artillery troops during Dardanelles Wars including March 18th, 1915 until that time, the pieces they used and their specifications, the bullets and materials used by those troops were examined. Finally, the logistic status training, hiding and deceiving activities performed, personnel and gun loss during Dardanelles Wars including March 18th, 1915 until that time and the activities performed by these troops at the Dardanelles War on March 18th, 1915 were taken into consideration.