Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde arama-kurtarma bölgesi düzenlemeleri: Kuvvetler arası koordinasyon ve hava kuvvetlerinin rolü
Turkey's search and rescue region regulations in the prosess of EU membership: Inter-service coordination and the role of air forces
- Tez No: 361891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik müzakere sürecinde arama ve kurtarma bölgeleri düzenlemeleri, arama ve kurtarma faaliyetlerinin koordinasyonu ve Türk Hava Kuvvetleri'nin bu faaliyetler içerisindeki rolü analiz edilmeye çalışılmıştır. Bunu yaparken de arama ve kurtarma faaliyetlerinin tarihi süreci, bu süreçte oluşan uluslararası/ulusal mevzuat ve ilgili uluslararası örgüt/kurumların raporları incelenerek, ulusal anlamda arama ve kurtarma (AK) sorumluluğu olan kurum/kuruluşların yetkililerinin görüşlerinden istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the organization of search and rescue regions, coordination of search and rescue activities in Turkey, and the role of the Turkish Air Forces in these efforts, in the context of Turkey's European Union membership negotiation process. Besides, the historical process of SAR activities, international/national regulations that took shape during this historical process along with reports/sources which were prepared by international organizations/foundations are scrutinized and the opinions of SAR responsible organizations' staff are taken into consideration while making the study.