Lojistik yönetimi ve proje yönetimindeki teknolojik gelişmelerin savunma sanayi projeleri üzerindeki etkisi
The impacts of the technological developments for logictics management and project management on the defence industry projects
- Tez No: 361890
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ ERENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Science and Technology, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Teknoloji, bilim ile birlikte, günümüzde çok sık duyulan sözcüklerden birisidir. Kolayca anlaşılması mümkün olmayan, ama herkesin yaşamını belli bir ölçüde, doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen bir kavramdır. 18.Yüzyılın sonlarında başlayan bir süreçle, teknolojiler bilimsel bilgi temelli olarak gelişmeye başlamış ve bu etkileşim endüstrileşme ve ekonomik gelişmenin motoru olmuştur. Ortaçağda buhar makinalarının icadıyla başlayan sanayileşme sürecinde, sanayileşen ülkeler zengin olmuş, sanayileşemeyen ülkeler de geri kalmışlardır1. Türkiye, Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkasya'nın oluşturduğu tehlikeli, tehlikeli olduğu kadar da çeşitli ekonomik potansiyeller içeren bir üçgenin ortasında bulunmaktadır. Ateş ve barutun sıklıkla kullanıldığı bu coğrafyada, ulusal çıkarların korunması ve sürdürülebilmesi için güçlü ve caydırıcı bir silahlı kuvvetlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bugünün silahlı kuvvetlerinin içinde bulunduğu alan, en son teknolojinin kullanıldığı ve çok kısa sürelerde yeni savunma sistemlerinin geliştirildiği bir alandır. Bu alanda söz sahibi olmak ve üstünlük kurmak için çağın gerektirdiği teknolojiler kullanılmalı ve meydana gelen hızlı gelişmeler takip edilmeli ve yaratılmalıdır. Silahlı kuvvetlerin görevini yerine getirirken başarılı olması için dış etkilerden bağımsız olarak etkili ve güçlü bir şekilde var olabilmesi ve bu varlığını sürdürebilmesi gerekmektedir. Bu ise ancak sağlam temeller ve yeni teknolojilerin üzerinde yükseltilmiş, ulusal savunma sanayisi ile gerçek olabilir. Teknolojinin bu kadar önemli olduğu Savunma Sanayisi alanında kullanılan Lojistik Yönetimi ve Proje Yönetimi süreçleri ve kullanımı hakkında bilgi vermek, gelişen ve yenilenen teknolojinin kullanılmasına teşvikte bulunmak bu çalışmanın amacıdır. Savunma projelerinde kullanılan teknolojilerin incelenebilmesi için öncelikle, projelerin temelini oluşturan proje, Proje Yönetimi, Lojistik Yönetimi ve Savunma Sanayisi kurum/kuruluşları tarafından geliştirilen sistemler hakkında yazın taraması yapılmıştır. Lojistik Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Bileşenleri, çalışmanın birinci bölümünde, proje, Proje Yönetimi ve Proje Yönetimi Bileşenleri ise ikinci bölümde kuramsal olarak işlenmiş, her iki bölüm için de teknolojik değişimlerin ve yeniliklerin etkilerinden bahsedilmiştir. Son bölüm bulguların çözümlenmesi ve araştırma bölümüdür. Savunma projelerinin, teknolojik yenilikleri kolay adapte edilememesi, teknolojik gelişmelerin hayati önem taşıyan bu projelerde kullanılamaması bu araştırmanın sorunsalı, teknolojideki büyük değişimlerin ve faydalarının, bu denli büyük önem ve değer taşıyan savunma projelerinde kullanılan proje yönetimi ve lojistik yönetimine olan etkileri bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, gelişen ve değişen teknolojinin, savunma sanayi projelerinde kullanılan proje yönetimi ve lojistik yönetimi teknikleri ile iç içe kullanılarak, projelerin ve lojistik faaliyetlerin daha kısa sürede, daha az maliyetle ve daha kaliteli biçimde bitirilmesi konusunda çözüm önerileri geliştirmektir. Bu çalışmanın ana araştırma sorusu ise“Savunma projelerini ve savunma lojistik faaliyetlerini daha kısa sürede, daha az maliyetle ve daha kaliteli şekilde nasıl bitirilir?”şeklindedir. Araştırmada yaklaşım olarak nitel yöntem tercih edilmiş ve deseni eylem araştırması olarak belirlenmiştir. Bu desene uygun bilgi toplama yöntemlerinden biri olarak görüşme formu yaklaşımı kullanılarak derinlemesine görüşme yapılmıştır. Derinlemesine görüşme yapılacak kişiler amaçlı örnekleme yöntemleriyle tespit edilmiştir. Araştırmada veri çözümleme yöntemi olarak içerik çözümlemesi yöntemi kullanılmıştır. Veri çözümlemesi bölümünde öncelikle katılımcıların tanımlayıcı özellikleri incelenmiştir. Buna göre proje yönetim sertifikasına sahip olma oranının çok düşük olduğu görülmüştür. Araştırmanın devamında, Lojistik Yönetimi ve Proje Yönetiminin, savunma projelerine üzerine olan etkileri tartışılmış, katılımcıların uzmanı oldukları konulardaki bilgilerine başvurulmuş ve savunma projelerinde kullanılan süreçler ve sorunları tartışılmıştır. Savunma projelerinde gelişen teknolojinin kullanılamamasının en önemli nedeninin ilgili makamlar tarafından, güvenlik ve gizliliğin korunmasını esas alarak hazırlanan, değiştirilmeyen iş yapış yönergeleri olduğu tespit edilmiştir. Güvenlik ve gizliliğe katkı sağlayarak, projelerin daha kısa sürede, daha az maliyetle ve daha kaliteli ürün çıkartılmasına yardımcı olacak yenilikçi teknolojilerden bahsedilmiş ve bu yenilikler araştırmanın çözüm modeli olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technology, today, is commonly pronounced together with science. It effects everybody's life directly or indirectly to certain extent although it is not easily comprehended. Since the end of the 18th century technology has evolved upon scientific knowledge resulting in industrialization and economic development. By the invention of steam engine in Middle Ages industrialized countries has become richer whereas unindustrialized countries fell behind.2 Turkey is positioned in the middle of a dangerous as well as economically prospective triangle formed by the Middle East, the Balkans and the Caucasus. In a region fire and gunpowder is so often used, Turkey is in the need of a strong and deterrent TSK for preservation and sustainability of national interest. Today latest technology is used in the armed forces field and technology is developed every other day. In order to have the upper hand in the field the latest technology should be used and new developments should be created and followed. Armed Forced can only be successful in its mission; it should be effective and strong substantive from the external elements. This is only possible with a defence industry based on strong fundamentals and new technology. This study aims to provide information on Logistics Management and Project Management and to encourage use of new and developed technology in an industry deeply related with technologic development. In order to analyse technologies used in Defence Projects, firstly literature research is made on Project Management, Logistics Management, and systems developed by Defence Industry organizations and institutions. Logistics Management and its elements are theoretically analysed in the first chapter whereas Project Management and its elements are analysed in the second chapter. Technologic developments are mentioned in both chapters. The final chapter analyses the research and its findings. Topic of this thesis is affects of technologic developments on project and logistics management of defence projects. The problematic of this thesis is difficulties in implementation of newly developed technologies in defence projects. Main objective of this thesis is to offer solutions to difficulties faced in project and logistics management using project management techniques resulting in project to be realized in shorter time, with fewer resources and more quality. Main research question of this study is“How can defence projects be realized in shorter time with fewer resources and more quality?”. Research approach is set as qualitative and pattern activity research. In depth interviews are used as data collection method. In depth interview subjects are determined by purposive sampling method. Data analysis method of the research is content analysis. The data analysis chapter begins with analyses of the characteristics of the participant of the research. As a result project management certificate ratio is low. Furthermore, effects of Project and Logistics Management on defence projects are discussed. While master opinions of the participants are referred and processes used in defence projects and their problems are discussed. The main reason of lack of newly developed technologies in defence projects is determined as non- changeover directives issued by the related agencies in order to preserve security and confidentiality. This thesis offers newly developed technologies to be used in order to contribute to security and confidentiality while managing project in shorter time with less resources and more quality.