Pre-service teachers' technological pedagogical content knowledge developmentin a computer-assisted mathematics instruction course
Matematik öğretmen adaylarının bilgisayar destekli matematik öğretimi dersi kapsamında teknolojik pedagojik alan bilgilerinin gelişimi
- Tez No: 361942
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ADER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Türkiye eğitim sistemine teknolojiyi entegre etmeye yönelik bir politikaya sahiptir. Bu amaçla sınıflara etkileşimli tahtalar konulmakta, sınıflara internet ağları kurulmakta ve öğrencilere tablet bilgisayarlar dağıtılmaktadır. Tüm bu süreç öğretmen adaylarının, teknolojinin öğretim amacıyla nasıl kullanılacağını bilmelerini zorunlu kılmaktadır. Bu tezin amacı matematik öğretmen adaylarının bilgisayar destekli matematik öğretimi dersi kapsamındaki teknolojik, pedagojik, alan bilgilerindeki (TPAB) gelişimlerini incelemektir. Bu çalışmayı önemli hale getiren nokta teknolojiyi öğretim amacıyla kullanabilecek yeterliliğe sahip öğretmen adayları yetiştirebilmeye yönelik olan ihtiyaçtır. Bu çalışmada nicel ve nitel veriler toplanarak analiz edilmiştir. Çalışmanın nicel verileri Şahin (2011) tarafından geliştirilen TPAB ölçeği ile 29 öğretmen adayından toplanmıştır. Çalışmanın nitel verileri ise 6 öğretmen adayından görüşmeler ve ders boyu devam eden gözlemler neticesinde toplanmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre bir üniversite dersi kapsamında çalışmaya katılmış olan öğretmen adaylarının TPAB'lerinin geliştirilmesi mümkün olmuştur ve bu gelişim verilen teknolojiyle, bazı kişisel faktörlerle, öğretmen adayları arasındaki grup çalışmasıyla ve dersin yapısıyla ilişkili bulunmuştur. Bu tezin sonuçları teknolojik öğretimi dersinin alana özel olmasının ve öğretmen adayları arasında ders boyunca kullanılacak işbirliğinin onların TPAB'lerinin gelişimlerine olumlu anlamda katkı sağlayacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey there is a policy to integrate technology into education. Classrooms have been equipped with interactive white boards, internet networks, and tablet computers. In this process, it is essential for pre-service teachers to know how to use technology for educational purposes. The aim of this thesis is to investigate pre-service mathematics teachers' technological, pedagogical, and content knowledge (TPACK) development in a computer assisted mathematics course. The need to train pre-service teachers as capable of using technology for teaching makes this research important. This research was based on collection and analysis of both quantitative and qualitative data. Qualitative part of this research was a case study. Quantitative data were collected from 29 pre-service teachers with a TPACK Survey. Qualitative data were collected from 6 pre-service teachers by interviewing and observing throughout the course. Findings from this research show that it is possible for a university course to develop pre-service teachers' TPACK and this development is related to given technology, various personal factors of pre-service teachers, group work among them, and the structure of the course. This thesis presents recommendations regarding content specific technology related courses and collaboration among pre-service teachers in these courses in order to support their TPACK development.