Modeling new monetary policy of the Central Bank of Republic of Turkey
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının yeni para politikasının modellenmesi
- Tez No: 361943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tez Özeti Onur Özvarol,“Modeling New Monetary Policy of the Central Bank of Republic of Turkey”Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Mayıs 2010 itibariyle yeni bir para politikası yapısını uygulamaya koydu ve banka tarafından, faiz koridoru, yeni para politikası aracı olarak tanıtıldı. Bu çalışmada, yeni dönemde, para politikasında ki değişimler incelenmektedir. Mayıs 2010'dan sonra, Merkez Bankasının enflasyon hedeflemesi politikasına devam edip etmediği, ekonometrik (OLS) modeler yardımıyla test edilmiştir. Yapılan testler sonucunda, Merkez Bankasının yeni dönemde enflasyon hedeflemesi politikasına devam etmediği tespit edilmiştir. Çalışma, faiz koridorunun farklı bileşenlerinin incelenmesiyle derinleştirilmiştir. Koridoru oluşturan faiz oranları ve aralarında ki boşlukların ekonomik uygulamaları ekonometrik (VAR) modeller yardımıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract Onur Özvarol,“Modeling New Monetary Policy of the Central Bank of Republic of Turkey”Central Bank of Republic of Turkey has started implementing a new monetary policy structure since May 2010. An interest rate corridor has been introduced as the bank's policy instrument. In this study, we evaluate the new policy using several VAR models to test whether Central Bank aims for inflation stabilization. Since interest rate corridor is a unique application firstly implemented by CBRT, no empirical study has been conducted on it yet. Based on Taylor Rule, a variety of reaction functions using policy interest rate, borrowing interest rate (Upper Band) and lending interest rate (Lower Band) are estimated. We also empirically investigate the functionality of gaps between bands and policy rate. Our results imply that Central Bank does not implement inflation targeting regime in the new structure. Instead, the Bank puts financial stability into its target basket and continues to respond developments regarding inflation in selective fashion. We additionally find that upper band responds to internal factors, whereas lower band responds to external factors.