Lobbying in the United States: Reputation management of Turkey
  1. Tez No: 36202
  2. Yazar: MEMNUNE ALEV PAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NUR BİLGE CRİSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Tezin konusu Amerika'daki Türk Lobi Mekanizmasının etkinliğini ve işlerliğini incelemektir. Lobicilik, Amerikan hükümet sisteminin temel bir öğesi ve toplumları en yaygın etkileme metodudur. Bir çok ülke gibi, Türkiye de, Amerika'da yetmişli yılların ortalarından beri, dolaylı veya dolaysız yollarla lobi faaliyetlerinde bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı lobiciliğin Amerikan hükümet sistemindeki yeri ve önemini incelemek ve Türk lobi mekanizmasının Amerikan lobi sistemi içindeki islerliğini ve gelecekte başarılı ve etkin olabilmesi için neler önerilebileceğini incelemektir. 111
Özet (Çeviri)
Abstract The subject of this thesis is the Turkish lobbying mechanism in the United States, with the purpose of evaluating its effectiveness. Lobbying is an integral part of the United States governmental structure, and it is the most commonly used influential instrument. Like many other countries Turkey has been exercising certain lobbying activities in the U.S. since the mid 1970s. These activities take place both on direct and indirect grounds. Therefore this study examines the place and the importance of lobbying in the U.S. government structure, and consequently examine and evaluate the effectiveness of the Turkish lobbying mechanism within the U.S. lobbying system, and see what can be suggested for the future. 11